Czy kiedyś będzie możliwa regeneracja kończyn?

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2010 08:45

Naukowcy odkryli, że brak jednego z genów umożliwia regenerację tkanek ciała.

Człowiek to nie mysz, ale kto wie co jeszcze wydarzy się w laboratoriach...

Naukowcy potwierdzili, że myszy, które go nie mają, mogą na przykład odbudować utraconą kończynę. Badacze z Wistar Institute w Filadelfii postawili tezę, że być może przez czasowe wyłączenie jednego genu będzie można regenerować organy człowieka lub chociaż przyspieszyć gojenie ran – podaje RMF FM.

Mechanizm odkryto przypadkiem, podczas eksperymentu na genetycznie zmodyfikowanych myszach do badań nad toczniem. Myszom nacinano uszy dla oznaczenia ich, jednak rany goiły się nie pozostawiały po sobie blizn.

Jak podaje czasopismo Proceedings of the National Academy of Sciences, po kilku latach badań myszy okazało się, że nie działa u nich gen p21, sterujący cyklem rozwojowym komórek. To jakby hamulec, który ma zapobiec powielaniu błędów kodu DNA i chronić przed rakiem. U myszy wyłączenie tego genu prowadziło do zaskakujących skutków. W ich organizmie pojawiało się dużo więcej komórek macierzystych, zdolnych do przemiany w dowolną tkankę ciała, ich rany goiły się bez śladu, kończyny mogły odrastać, a przy tym nie zwiększała się liczba przypadków nowotworów.

Więcej na portalu RMF FM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum