Czy bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2009 11:38

Amerykańscy naukowcy ostrzegają: przewlekła bezsenność, z czasem snu ograniczonym do 5 godzin na dobę, jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego.

Badanie objęto 1741 osób, których średnia wieku wynosiła 49 lat. Osiem procent z nich przynajmniej od roku cierpiało na przewlekłą bezsenność, 22 proc. miało problemy ze snem i zasypianiem, a 70 proc. nie miało zaburzeń snu. Wśród nich 22 proc. badanych spało mniej niż 5 godzin na dobę, 23 proc. spało 5-6 godzin na dobę, a 56 proc. spało prawidłowo, czyli ponad 6 godzin.

Wyniki badań pokazały, że osoby cierpiące na bezsenność, które śpią mniej niż 5 godzin na dobę mają aż 500-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie niż osoby, które śpią ponad 6 godzin.

Co ciekawe, naukowcy takich zależności nie zaobserwowali u osób z bezsennością śpiących ponad 6 godzin dziennie, ani u osób bez bezsenności śpiących bardzo krótko.

Dr Alexandros Vgontzas ze Sleep Research and Treatment Center at the Penn State College of Medicine, który był głównym autorem pracy i badań twierdzi, że głównym atutem przeprowadzonych przez jego zespół badań jest analiza rzeczywistej długości snu uczestników polisomnografem, co wyklucza nieścisłości.

 Z poprzednich badań wynikało, że bezsenność w połączeniu z bardzo krótkim okresem snu zwiększa metabolizm i zaburza czynność serca, co może prowadzić do nadciśnienia i innych zaburzeń krążenia.

Według naukowców osoby, które mają problemy ze snem powinny zgłaszać się z tym problemem do lekarzy, ponieważ nawet jeśli śpią dłużej niż owe krytyczne 5 godzin, mogą być narażone na depresję i inne skutki bezsenności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum