Czy automatyczny chirurg zastąpi człowieka?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2016 10:32

Kierowany przez sztuczną inteligencję robot z powodzeniem zszył jelito świni - informuje pismo ”Science Translational Medicine”.

Robot da Vinci. FOT. Archiwum

W odróżnieniu od znanych i stosowanych od dawna robotów chirurgicznych, które tylko wspomagają rękę chirurga, robot Star kieruje się własnym sztucznym rozumem oraz fluorescencyjnymi znacznikami, przyczepionymi do miękkich tkanek. Operacja, podczas której udało mu się zszyć świńskie jelito w sposób dorównujący umiejętnościom wykwalifikowanego specjalisty to - zdaniem ekspertów - kolejny krok przybliżający powstanie automatycznych chirurgów.

Nie wiadomo jednak, czy pacjenci zaufają sztucznej inteligencji i powierzą jej swoje życie. Teoretycznie operatorzy przyglądaliby się tylko pracy robota, włączając się do operacji w razie problemów.

Robot nie męczy się, nie ulega emocjom i daje znakomitą powtarzalność - każdy szew mógłby być doskonały (a niedoskonały szew to potencjalne źródło problemów). Rodzaj, rozmiar oraz siła, z jaką zaciśnięte są szwy mogą zostać zaprogramowane - jak w przypadku maszyny do szycia. Na razie jednak obserwujący zabieg na żywej świni lekarze musieli dokonywać drobnych korektur pracy robota w około 40 proc. przypadków.

Komentujący zabieg eksperci przewidują, że za kilka lat rutynowe zabiegi w rodzaju usunięcia wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego roboty mogłyby przeprowadzać od początku do końca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum