Czy Duńczycy znaleźli lek na raka? Testują go na myszach

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 15 października 2015 11:20

Grupa duńskich badaczy przypadkiem odkryła bardzo skuteczny sposób na ponad 90 proc. różnych typów nowotworów. Naukowcy szukali leku na malarię a znaleźli na raka. Przetestowali go na myszach.

Czy Duńczycy znaleźli lek na raka? Testują go na myszach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Malaria jest bardzo groźna dla kobiet w ciąży, zarodźce malarii atakują komórki łożyska, które łączy płód z organizmem matki. Naukowców od dawna intrygowało podobieństwo między łożyskiem i nowotworami, bo jedne i drugie rosną niezwykle szybko.

Duńczykom we współpracy z naukowcami z University of British Columbia w Kanadzie udało się odkryć, jaki może być biochemiczny mechanizm tego podobieństwa. Na powierzchni komórek łożyska i nowotworów występuje ta sama cząsteczka wielocukru chondroityna. Dzięki niej zarodziec malarii przylega do komórek łożyska. 

W laboratorium badacze odtworzyli białko, którego zarodziec używa w roli "zaczepu". Dodali do niego toksynę. Okazało się, że tak zmodyfikowane białko znajduje komórki nowotworu, przyczepia się do nich, po czym uwalnia toksynę i je zabija.

Zespół badaczy z obu uniwersytetów przetestował tysiące próbek różnych nowotworów, od guzów mózgu po białaczki. Zmodyfikowane białko zarodźca atakowało i niszczyło ponad 90 proc. rodzajów raka. Swój lek przetestowali na myszach wszczepiając gryzoniom komórki ludzkich nowotworów - informuje Gazeta Wyborcza.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze