Czy COVID-19 bardziej zagraża osobom otyłym?

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2020 09:35

Pandemia COVID-19 powoduje znaczną chorobowość i śmiertelność wśród osób starszych oraz ze współistniejącymi chorobami, w tym cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa. Cięższy przebieg CoVID-19 obserwuje się szczególnie wśród osób otyłych.

Cięższy przebieg COVID-19 u otyłych pacjentów nie powinien być zaskakujący, bowiem nagromadzona tkanka tłuszczowa wpływa negatywnie na czynność płuc. Fot. Shutterstock

Przedstawiony w Wielkiej Brytanii raport wskazuje, że dwie trzecie osób z ciężkim przebiegiem Covid-19, miało nadwagę lub otyłość.

- Również raport z Włoch sugeruje, że 99 proc. zgonów miało miejsce u pacjentów z wcześniej istniejącymi schorzeniami, w tym charakterystycznych dla u osób z otyłością, takich jak nadciśnienie, rak, cukrzyca i choroby serca - podaje Rynkowi Zdrowia dr Aneta Kościołek ze Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach i Zespołu Sanatoryjno-Szpitalnego Rehabilitacji Narządu Ruchu ''Gwarek" w Goczałkowicach-Zdrój.

Wskazuje, że cięższy przebieg COVID-19 u otyłych pacjentów nie powinien być zaskakujący, bowiem nagromadzona tkanka tłuszczowa wpływa negatywnie na czynność płuc.

- Nadmierna tkanka tłuszczowa w powłokach brzusznych i jamie brzusznej (tłuszcz wisceralny) powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co negatywnie wpływa na pracę przepony (szczególnie przy wdechu), zwłaszcza w pozycji leżącej. U otyłych występuje też mniejsza objętość płuc, głównie czynnościowej pojemności zalegającej. Ponadto u osób otyłych zmniejsza się światło drobnych oskrzeli, a nadmiar tłuszczu podskórnego szyi i/lub  zgromadzona dookoła gardła zwęża jego średnice, co dodatkowo utrudnia oddychanie. Otyłość zwiększa ryzyko astmy oskrzelowej, która także powoduje cięższy przebieg COVID-19 - wyjaśnia dr Kościołek.

Otyłość negatywnie wpływa również na układ immunologiczny, obserwuje się zwiększone  wydzielanie cytokin prozapalnych przez komórki tkanki tłuszczowej. Otyłości, zwłaszcza olbrzymiej towarzyszy przewlekły stan zapalny, co też może przyczyniać się do zwiększonej zachorowalności.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum