Czosnek przeciwdziała problemom z pamięcią

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2019 20:22

Substancja zawarta w czosnku pomaga utrzymać zdrowy skład mikrobiomu jelitowego, dzięki czemu przeciwdziała związanym z wiekiem problemom z pamięcią - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Louiseville (USA).

Czosnek przeciwdziała problemom z pamięcią
Fot. Fotolia

Amerykańscy naukowcy podczas eksperymentów na myszach wykazali, że siarczek allilu - jedna z substancji wchodzących w skład czosnku - sprzyja zachowaniu poprawnych funkcji pamięci u gryzoni w podeszłym wieku.

Siarczek allilu prawdopodobnie zwiększa w mózgu ekspresję genu NDNF (czynnik natriuretyczny pochodzenia neuronalnego), który stanowi niezbędny element w procesie konsolidacji wspomnień, a także zapobiega powstawaniu stanu zapalnego w jelitach.

24-miesięczne myszy (czyli jakby osoby w wieku 56-69 lat) karmione siarczkiem allilu prezentowały lepsze funkcje pamięci krótkotrwałej, długotrwałej i przestrzennej, niż 24-miesięczne gryzonie niepoddawane suplementacji.

Zwierzęta cechowały się też bardziej zróżnicowanym mikrobiomem jelitowym – zespołem mikroorganizmów zamieszkujących jelita - co specjaliści wiązali z lepszym funkcjonowaniem pamięci.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum