Częste picie skraca życie? Chodzi o mleko

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2017 09:55

Naukowcy z Uniwersytetu Uppsala w Sztokholmie stwierdzili, że osoby, które piją za dużo mleka, umierają wcześniej niż inni. Określono także ryzyko dla płci oraz ilość mleka, która może być niebezpieczna. Wyniki badania opublikowano w "American Journal of Epidemiology".

Częste picie skraca życie? Chodzi o mleko
Fot. archiwum

Z badania obejmującego 106 tys. osób wynika, że kobieta, która wypija co najmniej trzy szklanki mleka dziennie i je raz dziennie warzywa lub owoce, jest narażona na wczesną śmierć trzy razy bardziej niż kobieta, która pije nie więcej niż jedną szklankę mleka dziennie i zjada owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie.

Z kolei ryzyko wczesnej śmierci kobiety pijącej jedną szklankę mleka dziennie jest o 60 proc. większe niż kobiety, która je równie często owoce i warzywa, ale nie pije mleka w ogóle.

W przypadku mężczyzn ryzyko wczesnej śmierci w przypadku wypijania trzech szklanek mleka dziennie jest jedynie o 30 proc. większe niż w przypadku tych, którzy piją mało mleka lub w ogóle go nie piją - podaje dziennik Rzeczpospolita. 

Naukowcy zaznaczają jednak, że jest za wcześnie, by sugerować kobietom, aby ograniczyły picie mleka. Do tego niezbędne są dalsze analizy.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum