PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 23-03-2017 13:10

Częste korzystanie z GPS to "wyłączanie" mózgu? Są badania...

Używanie nawigacji satelitarnej ''wyłącza'' części mózgu, które przy poruszaniu się bez GPS-a byłyby odpowiedzialne za planowanie trasy - informuje Nature Communications.

Podczas badania naukowcy śledzili aktywność mózgu u 24 kierowców poruszających się po symulacji jednej z dzielnic centralnego Londynu. Fot. Archiwum

Gdy poruszamy się po ulicach bez pomocy nawigacji satelitarnej, w naszym mózgu aktywują się hipokamp (region odpowiedzialny za pamięć i nawigację) oraz kora przedczołowa (działająca przy planowaniu i podejmowaniu decyzji). Kiedy jednak decydujemy się włączyć nawigację, zanika dodatkowa aktywność tych regionów mózgu - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z University College London (Wielka Brytania).

Podczas badania naukowcy śledzili aktywność mózgu u 24 kierowców poruszających się po symulacji jednej z dzielnic centralnego Londynu. Kiedy kierowcy jeździli samodzielnie, badacze rejestrowali zwiększenie aktywności w hipokampie i korze przedczołowej za każdym razem, kiedy samochód skręcał w nową ulicę. Im więcej było potencjalnych opcji trasy do wyboru, tym większe było poruszenie tych części mózgu.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl