Ćwiczenia podstawową interwencją w przypadku zaburzeń psychicznych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2019 19:53

Ćwiczenia powinny być podstawową interwencją stosowaną u pacjentów szpitali psychiatrycznych, ponieważ wykazują dużą skuteczność w łagodzeniu symptomów choroby - twierdzą badacze z Uniwersytetu Vermont (USA).

Ćwiczenia podstawową interwencją w przypadku zaburzeń psychicznych?
Badacz zaobserwował, że pacjenci czuli się po ćwiczeniach znacznie lepiej Fot. Archiwum

Naukowcy zauważyli, że regularne, ustrukturalizowane ćwiczenia fizyczne łagodzą u pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne, np. depresję, schizofrenię, czy psychozę, negatywne stany psychiczne, polepszają nastrój i zwiększają poczucie własnej wartości.

Zdaniem specjalistów są tak skuteczne w niwelowaniu objawów choroby, że powinny być stosowane jako podstawowa metoda interwencyjna - w miejsce leków psychotropowych - w szpitalach psychiatrycznych.

Psychoterapeuta i główny autor badania dr David Tomasi wraz z zespołem wprowadził ćwiczenia do leczenia w swoim szpitalu. Efekty pracy rejestrował za pomocą ankiet wypełnianych przez pacjentów uczestniczących w terapii.

Badacz zaobserwował, że pacjenci czuli się po ćwiczeniach znacznie lepiej: 95 proc. z nich deklarowało poprawę nastroju, a 63 proc. twierdziło, że daje im to poczucie szczęścia.

- Priorytetem jest wprowadzanie bardziej naturalnych sposobów leczenia zaburzeń nastroju, depresji i lęku. W praktyce liczymy na to, że każdy szpital psychiatryczny uwzględni terapie integracyjne - zwłaszcza ćwiczenia - jako pierwotne źródło psychofizycznego dobrostanu u swoich pacjentów - podsumowuje dr Tomasi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum