Ćwiczenia na powietrzu wydłużają życie. Także, jeśli ćwiczymy w miejscach zanieczyszczonych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 sierpnia 2021 09:00

Naukowcy przeprowadzając badanie na grupie prawie 400 tys. osób wysnuli ważne wnioski. Okazuje się, że ćwiczenia na powietrzu, nawet w zanieczyszczonych regionach, wydłuża życie.

Ćwiczenia na powietrzu wydłużają życie. Także, jeśli ćwiczymy w miejscach zanieczyszczonych
Ćwiczenia na powietrzu mogą przedłużyć życie. Fot. Shutterstock
  • Obszerne badanie objęło grupę ponad 380 tys. mieszkańców Tajwanu, obserwowanych przez 15 lat
  • Regularny ruch na powietrzu znacznie wydłuża życie, nawet w przypadku miejsc szczególnie zanieczyszczonych
  • Z kolei mniejsza ekspozycja na zanieczyszczenia oznaczała znacznie lepsze zdrowie

Ruch na powietrzu a zdrowie

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach "Canadian Medical Association Journal" przez 15 lat obserwowali ponad 380 tys. mieszkańców Tajwanu, sprawdzając relacje między ćwiczeniami fizycznymi, ekspozycją na zawieszone w powietrzu cząstki stałe oraz ryzykiem śmierci z naturalnych przyczyn.

Po pierwsze, w porównaniu do niskiej aktywności regularne ćwiczenia okazały się wydłużać życie, a dotyczyło to nawet zanieczyszczonych regionów. Po drugie, mniejsza ekspozycja na zanieczyszczenia także wiązała się z lepszym zdrowiem.

- Nawyk fizycznych ćwiczeń zmniejsza ryzyko zgonu niezależnie od jakości powietrza, a zanieczyszczenie powietrza ogólnie zwiększa ryzyko śmierci, niezależnie od ćwiczeń. Zatem regularne ćwiczenia powinny być zalecane jako sposób na poprawę zdrowia, nawet wśród ludzi żyjących na zanieczyszczonych obszarach - mówi Xiang Qian Lao z Uniwersytetu Chińskiego w Hong Kongu.

- Odkryliśmy, że większa ilość regularnych ćwiczeń i niskie wystawienie na zanieczyszczenia w powietrzu wiązały się z mniejszym ryzykiem zgonu z naturalnych przyczyn, podczas gdy mała ilość ćwiczeń i wysokie zanieczyszczenie oznaczały większe ryzyko śmierci - dodaje badacz.

Apel naukowców o poprawę zdrowia

Wyniki te zgadzają się z rezultatami wcześniejszych, niewielkich badań przeprowadzonych w USA, Danii i Hong Kongu.

Naukowcy zalecają jednocześnie dalsze badania prowadzone w silnie zanieczyszczonych regionach i podkreślają, że potrzebne są działania dwutorowe - dbanie tak o ruch, jak i o jakość powietrza.

- Zarówno brak aktywności fizycznej, jak i zanieczyszczone powietrze szkodzą zdrowiu. Możliwość korzystania z ruchu nie powinna łączyć się z kosztami związanymi z zanieczyszczonym powietrzem. Zajęcie się tymi obiema ważnymi dla zdrowia publicznego kwestiami przez synergiczne, systemowe działające przeciwko obecnym szkodliwym tendencjom powinny przynieść długofalowe korzyści dla mieszkańców Ziemi - podkreślają autorzy dołączonego do artykułu komentarza, naukowcy z The University of Sydney.

Więcej informacji na stronie: https://www.cmaj.ca/content/193/32/E1255 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum