Ćwiczenia łagodzą strach przed chorobą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 13:28

Okazuje się, że regularna gimnastyka może być prostym sposobem na złagodzenie lęków u pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

To wyniki najnowszej analizy opublikowanej na łamach pisma „Archives of Internal Medicine".

Stany lękowe, które często towarzyszą przewlekłym schorzeniom, mogą znacznie obniżać jakość życia pacjentów i przyczyniać się do nieprzestrzegania zaleceń lekarskich, co z kolei negatywnie odbija się na wynikach terapii.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Georgia przeanalizowali wyniki 40 badań klinicznych, które objęły łącznie ok. 3 tys. osób cierpiących na różne schorzenia, jak choroba serca, stwardnienie rozsiane, rak oraz przewlekłe bóle związane ze stanami zapalnymi stawów.

Okazało się, że w 90 proc. badań pacjenci przydzieleni do grupy regularnie ćwiczącej odczuwali mniej lęków i niepokojów, mniej się martwili i byli mniej nerwowi, niż chorzy, którzy nie ćwiczyli. W ocenie badaczy, regularna aktywność fizyczna o 20 proc. łagodziła lęki związane z chorobą, a sesje ćwiczeń trwające dłużej niż 30 minut były pod tym względem skuteczniejsze niż sesje krótsze.

Najbardziej zaskakujące było jednak to, że większą skuteczność w łagodzeniu lęków miały programy ćwiczeń trwające od 3 do 12 tygodni, niż programy dłuższe. Zdaniem autorów pracy, może to wynikać z faktu, że pacjenci mają większe trudności z regularnym uczestnictwem w dłuższych zajęciach fizycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum