Cukrzyca w ciąży, to większe ryzyko choroby nerek u dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2010 09:36

Dzieci kobiet, które podczas ciąży były otyłe lub miały cukrzycę są bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek - wynika z badań amerykańskich naukowców.

Cukrzyca w ciąży, to większe ryzyko choroby nerek u dziecka

Dr Christine W. Hsu z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przeprowadziła badania wśród ponad 4 tys. pacjentów, u których przed 21. rokiem życia zdiagnozowano przewlekłą chorobę nerek. Aby ocenić związek między chorobą a otyłością lub cukrzycą u matki, zebrane dane porównano z informacjami na temat 20 tys. zdrowych osób. Wyniki zaprezentowano na 43. Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Denver.

Okazało się, że ryzyko przewlekłej choroby nerek było aż o 69 proc. większe u dzieci kobiet, które miały cukrzycę już przed zajściem w ciążę. Jeżeli cukrzyca rozwinęła się podczas ciąży, wzrost ryzyka wynosił 28 proc. W przypadku dzieci kobiet, które w ciąży miały problemy z otyłością, ryzyko było o 22 proc. większe.

W przypadku dorosłych przewlekła choroba nerek ma często związek z innymi dolegliwościami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Dr Hsu zauważa, że rozwój choroby u dzieci może być z kolei „zaprogramowany" już w okresie prenatalnym. Badania wykazały m.in., że cukrzyca matki prawie o 700 proc. zwiększa ryzyko wad nerek (aplazja lub dysplazja) i układu moczowego (uropatia zaporowa) u noworodków, które są najczęstszymi przyczynami późniejszej choroby nerek.

Wyniki te sugerują, że skrupulatna kontrola cukrzycy i wagi podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko rozwoju tej uciążliwej choroby u dziecka – podkreślają badacze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum