Cukrzyca. Ten lek nie tylko ją leczy, ale też hamuje starzenie się mięśni
Naukowcy z University of Utah Health odkryli, że metformina, powszechny lek stosowany w leczeniu cukrzycy od ponad pół wieku, ma zaskakujące zastosowania na poziomie komórkowym.

- Metformina oże atakować „komórki podobne do zombie”, zwane komórkami starzejącymi się, które wpływają na funkcjonowanie mięśni
- Starzejące się komórki wydzielają czynniki związane ze stanem zapalnym, które mogą leżeć u podstaw zwłóknienia tkanki, stwardnienia lub bliznowacenia tkanek
- Metformina zmniejsza także zanik mięśni. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Aging Cell
Mięśnie wracają do formy po metforminie
- Jesteśmy zainteresowani klinicznym zastosowaniem tych badań – mówi dr Micah Drummond, starszy autor badania i profesor fizjoterapii i treningu sportowego w College of Health. - Na przykład operacje kolana u osób starszych są bardzo trudne do odzyskania. Jeśli w okresie rekonwalescencji podamy lek podobny do metforminy, czy możemy pomóc mięśniom szybciej wrócić do normy?
Pobudzająca regenerację mięśni
W miarę starzenia się osoby dorosłe są bardziej narażone na upadki, hospitalizację lub rozwój chorób przewlekłych, a nieużywanie mięśni zwiększa to ryzyko. Zespół badawczy chciał znaleźć rozwiązanie terapeutyczne, które mogłoby odpowiednio przeciwdziałać zarówno zanikowi mięśni, jak i regeneracji mięśni.
Istnieje optymalny poziom starzejących się komórek, który jest korzystny, niezależnie od wieku. U młodszych, zdrowszych osób do prawidłowego powrotu do zdrowia po urazie wymagane jest krótkotrwałe starzenie się, a całkowite zablokowanie efektu starzenia utrudnia wysiłki organizmu w zakresie leczenia. Zazwyczaj młodsza osoba może łatwiej powrócić do zdrowia po zaprzestaniu używania mięśni bez stosowania interwencji takiej jak metformina.
- W przypadku starzenia wiemy, że występuje dysfunkcja układu odpornościowego – mówi Drummond. - Wraz z wiekiem organizmowi coraz trudniej jest usuwać starzejące się komórki, które się kumulują. Jest to jeden z powodów, dla których powrót do zdrowia u osób starszych po okresach nieużywania jest znacznie wolniejszy.
Prowadzono badania przedkliniczne
Właściwości przeciwstarzeniowe metforminy wykazano w badaniach przedklinicznych. Aby przetestować interwencję na ludziach, zespół zrekrutował do wielotygodniowego badania 20 zdrowych starszych mężczyzn i kobiet. Przed interwencją, która obejmowała pięć dni odpoczynku w łóżku, poproszono uczestników o wykonanie biopsji mięśnia i rezonansu magnetycznego. Jedna grupa 10 osób otrzymywała metforminę, a pozostałych 10 pigułki placebo podczas dwutygodniowego okresu wstępnego, następnie każda grupa kontynuowała leczenie placebo lub metforminą podczas leżenia w łóżku.
Po odpoczynku w łóżku uczestnicy otrzymali kolejną biopsję mięśni i rezonans magnetyczny, a następnie zaprzestali leczenia. Wszyscy pacjenci przeszli siedmiodniowy okres reambulatoryjny, po którym wykonano końcową biopsję mięśnia.
- W naszym badaniu zaobserwowaliśmy dwie rzeczy – mówi Drummond. - Kiedy uczestnicy przyjmowali metforminę podczas leżenia w łóżku, zanik mięśni był mniejszy. W okresie rekonwalescencji w ich mięśniach występowało również mniejsze zwłóknienie i nadmiar kolagenu. To nagromadzenie może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie mięśni.
Mniej markerów starzenia komórkowego
Powiązując te wyniki ze starzeniem się, zespół badawczy zbadał w biopsji mięśnie pobrane od uczestników badania. Odkryli, że uczestnicy, którzy przyjmowali metforminę, mieli mniej markerów starzenia komórkowego.
- To pierwsza praca, która wykazała bezpośredni związek między terapią ukierunkowaną na starzenie się komórek a poprawą regeneracji mięśni po zaprzestaniu ich używania w procesie starzenia – mówi główny autor dr Jonathan Petrocelli. Wyjaśnia, że metformina pomaga komórkom mięśniowym lepiej przebudowywać i naprawiać tkanki w okresach regeneracji po bezczynności.
- Naszym prawdziwym celem jest utrzymanie masy mięśniowej i prawidłowego funkcjonowania pacjentów wraz z wiekiem, ponieważ atrofia i osłabienie to jedne z najsilniejszych czynników prognostycznych rozwoju choroby i śmierci – mówi.
Zespół Drummonda kontynuuje te odkrycia, badając połączenie leku z leucyną – aminokwasem, który wspomaga wzrost i może jeszcze bardziej przyspieszyć powrót do zdrowia. Wykazano już skuteczność tej kombinacji w przedklinicznych badaniach na zwierzętach.
- Metformina jest tania, skuteczna i całkiem bezpieczna, dlatego ekscytujące jest to, że możemy ją zastosować w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia osób starszych – dodaje Drummond.
Źródło historii: University of Utah Health
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)