×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cukrzyca. Ten lek nie tylko ją leczy, ale też hamuje starzenie się mięśni

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe11 września 2023 18:30Aktualizacja: 11 września 2023 21:43

Naukowcy z University of Utah Health odkryli, że metformina, powszechny lek stosowany w leczeniu cukrzycy od ponad pół wieku, ma zaskakujące zastosowania na poziomie komórkowym.

Cukrzyca. Ten lek nie tylko ją leczy, ale też hamuje starzenie się mięśni
Metformina hamuje starzenie się komórek mięśniowych. Fot. Shutterstock
  • Metformina oże atakować „komórki podobne do zombie”, zwane komórkami starzejącymi się, które wpływają na funkcjonowanie mięśni
  • Starzejące się komórki wydzielają czynniki związane ze stanem zapalnym, które mogą leżeć u podstaw zwłóknienia tkanki, stwardnienia lub bliznowacenia tkanek
  • Metformina zmniejsza także zanik mięśni. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Aging Cell

Mięśnie wracają do formy po metforminie

- Jesteśmy zainteresowani klinicznym zastosowaniem tych badań – mówi dr Micah Drummond, starszy autor badania i profesor fizjoterapii i treningu sportowego w College of Health. - Na przykład operacje kolana u osób starszych są bardzo trudne do odzyskania. Jeśli w okresie rekonwalescencji podamy lek podobny do metforminy, czy możemy pomóc mięśniom szybciej wrócić do normy?

Pobudzająca regenerację mięśni

W miarę starzenia się osoby dorosłe są bardziej narażone na upadki, hospitalizację lub rozwój chorób przewlekłych, a nieużywanie mięśni zwiększa to ryzyko. Zespół badawczy chciał znaleźć rozwiązanie terapeutyczne, które mogłoby odpowiednio przeciwdziałać zarówno zanikowi mięśni, jak i regeneracji mięśni.

Istnieje optymalny poziom starzejących się komórek, który jest korzystny, niezależnie od wieku. U młodszych, zdrowszych osób do prawidłowego powrotu do zdrowia po urazie wymagane jest krótkotrwałe starzenie się, a całkowite zablokowanie efektu starzenia utrudnia wysiłki organizmu w zakresie leczenia. Zazwyczaj młodsza osoba może łatwiej powrócić do zdrowia po zaprzestaniu używania mięśni bez stosowania interwencji takiej jak metformina.

- W przypadku starzenia wiemy, że występuje dysfunkcja układu odpornościowego – mówi Drummond. - Wraz z wiekiem organizmowi coraz trudniej jest usuwać starzejące się komórki, które się kumulują. Jest to jeden z powodów, dla których powrót do zdrowia u osób starszych po okresach nieużywania jest znacznie wolniejszy.

Prowadzono badania przedkliniczne

Właściwości przeciwstarzeniowe metforminy wykazano w badaniach przedklinicznych. Aby przetestować interwencję na ludziach, zespół zrekrutował do wielotygodniowego badania 20 zdrowych starszych mężczyzn i kobiet. Przed interwencją, która obejmowała pięć dni odpoczynku w łóżku, poproszono uczestników o wykonanie biopsji mięśnia i rezonansu magnetycznego. Jedna grupa 10 osób otrzymywała metforminę, a pozostałych 10 pigułki placebo podczas dwutygodniowego okresu wstępnego, następnie każda grupa kontynuowała leczenie placebo lub metforminą podczas leżenia w łóżku.

Po odpoczynku w łóżku uczestnicy otrzymali kolejną biopsję mięśni i rezonans magnetyczny, a następnie zaprzestali leczenia. Wszyscy pacjenci przeszli siedmiodniowy okres reambulatoryjny, po którym wykonano końcową biopsję mięśnia.

- W naszym badaniu zaobserwowaliśmy dwie rzeczy – mówi Drummond. - Kiedy uczestnicy przyjmowali metforminę podczas leżenia w łóżku, zanik mięśni był mniejszy. W okresie rekonwalescencji w ich mięśniach występowało również mniejsze zwłóknienie i nadmiar kolagenu. To nagromadzenie może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Mniej markerów starzenia komórkowego

Powiązując te wyniki ze starzeniem się, zespół badawczy zbadał w biopsji mięśnie pobrane od uczestników badania. Odkryli, że uczestnicy, którzy przyjmowali metforminę, mieli mniej markerów starzenia komórkowego.

- To pierwsza praca, która wykazała bezpośredni związek między terapią ukierunkowaną na starzenie się komórek a poprawą regeneracji mięśni po zaprzestaniu ich używania w procesie starzenia – mówi główny autor dr Jonathan Petrocelli. Wyjaśnia, że ​​metformina pomaga komórkom mięśniowym lepiej przebudowywać i naprawiać tkanki w okresach regeneracji po bezczynności.

- Naszym prawdziwym celem jest utrzymanie masy mięśniowej i prawidłowego funkcjonowania pacjentów wraz z wiekiem, ponieważ atrofia i osłabienie to jedne z najsilniejszych czynników prognostycznych rozwoju choroby i śmierci – mówi.

Zespół Drummonda kontynuuje te odkrycia, badając połączenie leku z leucyną – aminokwasem, który wspomaga wzrost i może jeszcze bardziej przyspieszyć powrót do zdrowia. Wykazano już skuteczność tej kombinacji w przedklinicznych badaniach na zwierzętach.

- Metformina jest tania, skuteczna i całkiem bezpieczna, dlatego ekscytujące jest to, że możemy ją zastosować w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia osób starszych – dodaje Drummond.

Źródło historii: University of Utah Health

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze