Coraz większy wkład polskich naukowców w rozwój medycyny

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2016 20:05

Polska może się pochwalić bardzo utalentowanymi lekarzami. Nie jest to nasz jedyny wkład w światową medycynę - do Polaków należy wiele ważnych i innowacyjnych osiągnięć w tej dziedzinie.

Coraz większy wkład polskich naukowców w rozwój medycyny
Coraz większy wkład polskich naukowców w rozwój medycyny. Fot. Fotolia

Lista innowacyjnych osiągnięć jest długa. Na przykład Polski Instytut Włókiennictwa zaprojektował łóżko, zapobiegające odleżynom. Natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano lek przeciw bólowi neuropatycznemu. Z kolei Zakład Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pod kierunkiem prof. Grażyny Ginalskiej, opracował unikalny biokompozyt służący np. do uzupełniania ubytków w kościach. Taka "sztuczna kość" może zrewolucjonizować realia terapii m.in. w stomatologii, ortopedii.

Wartych wspomnienia wynalazków jest znacznie więcej - choćby praca dr Idy Franiak-Pietrygi, która odkryła cząsteczki odpowiedzialne za niszczenie komórek białaczkowych, za co dostała nagrodę podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości w Paryżu w 2013 r.

Dr Agnieszka Samsel z warszawskiej kliniki OptoMedica, która jako pierwszy okulista w Polsce wykonywała badania OCT siatkówki, zwraca uwagę na duży postęp w rozwoju technologii OCT na przestrzeni 20 lat. Polscy naukowcy z Torunia zrewolucjonizowali technologię OCT opracowując tzw. spektralne OCT, gdzie czas badania i analizy danych wielokrotnie się skrócił, zaś jakość i rozdzielczość badania znacznie się poprawiła.

Prototyp spektralnego tomografu optycznego OCT, czyli SOCT powstał w Polsce. W oparciu o technologię spektralną zaczęły powstawać nowe aparaty OCT, produkowane przez różne firmy na świecie.

Rozwój technologii spowodował, że obecnie OCT wykorzystuje się do badania nie tylko siatkówki i nerwu wzrokowego, ale też przedniego odcinka gałki ocznej (m.in. pomiar grubości rogówki, badanie kąta przesączania). Technologia ma również zastosowanie we wczesnej diagnostyce jaskry. Istnieją również aparaty OCT z opcją badań naczyń na dnie oka.

Najbliższe lata mogą przynieść wiele dobrego w dziedzinie polskich wynalazków, szczególnie na polu medycyny i profilaktyki zdrowotnej. Optymistycznym prognostykiem jest wysyp nagród dla Polaków podczas 64. Światowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2015.

Wśród wyróżnionych technologii znalazł się między innymi "System Monitorowania parametrów psychofizycznych pacjentów w warunkach dynamicznych WBAN, oparty na technologiach mikroukładowych" autorstwa pracowników Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM, Wojskowej Instytutu Medycyny Lotniczej WIML oraz Politechniki Warszawskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum