Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-02-2017 14:31

Coraz bliżej wyleczenia z zakażenia HIV?

Trzy lata temu naukowcy z Ośrodka Badań nad AIDS IrsiCaixa w Barcelonie rozpoczęli eksperymentalną terapię, która być może już niebawem diametralnie zmieni życie osób zakażonych wirusem HIV. Grupa 24 nosicieli tej choroby autoimmunologicznej przyjęła mieszankę dwóch szczepionek. Rezultat przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Sprawę opisał portal "New Scientist".

Leki przeciwwirusowe stanowią nieodłączny element codziennego życia milionów ludzi zakażonych HIV-em. Fot. Fotolia

Medyczny koktajl, który w tym roku otrzymało piętnaście osób, składał się z dawki uderzeniowej jednej ze szczepionek opracowanych przez zespół Tomasa Hanke'a z Uniwersytetu Oksfordzkiego, trzech dawek romidepsinu (leku, który do tej pory stosowano w leczeniu raka) i dawki uderzeniowej drugiej szczepionki Hanke'a. Po przyjęciu tych środków przestali otrzymywać leki przeciwwirusowe.

Leki przeciwwirusowe stanowią nieodłączny element codziennego życia milionów ludzi zakażonych HIV-em. Są kosztowne i często wywołują nieprzyjemne skutki uboczne, ale dzięki nim wirus przestaje się rozprzestrzeniać, a nosiciel nie jest tak podatny na infekcje. Muszą jednak być przyjmowane codziennie - w przypadku przerwania terapii, wirus ponownie zaczyna się namnażać. To spotkało dziesięciu z piętnastu uczestników eksperymentu.

U czterech wirus przez odpowiednio sześć, 14, 19 i 21 tygodni wirus był niewykrywalny. Ale jeden z pacjentów ośrodka już od siedmiu miesięcy nie bierze leków i nie ma nawrotów choroby.

Więcej: www.wyborcza.pl