Coraz bliżej do leku chroniącego przed skutkami napromieniowania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2009 13:56

Podczas spotkania Amerykańskiego Związku Badań Raka w Denver, naukowcy poinformowali, że mają "kandydata" na lek przeciwko skutkom napromieniowania, który skutecznie zabezpiecza komórki w laboratorium.

Joel Greenberger z University of Pittsburgh School of Medicine wraz z zespołem bada różne związki o właściwościach zabezpieczających przed skutkami promieniowania - łatwe do otrzymania i podania ludziom na wypadek skażenia radiologicznego o dużym zasięgu.

Jednym z takich środków jest JP4-039 substancja, która pomaga mitochondriom uchronić komórki przed śmiercią na skutek napromieniowania.

W najnowszych badaniach naukowcy podawali JP4-039 bezpośrednio po napromieniowaniu komórek i zaobserwowali, że substancja skutecznie chroni większość z nich, co wskazuje że nadaje się na lek łagodzący uszkodzenia spowodowane przez promieniowanie.

- Obecnie nie dysponujemy żadnym lekiem przeciwdziałającym skutkom skażenia radiologicznego. Z naszych najnowszych badań wiemy już, że nasz lek może zapobiegać uszkodzeniom, teraz chcemy opracować optymalną dawkę, która byłaby skuteczna dla większości ludzi i jednocześnie nieszkodliwa – podkreśla doktor Greenberger.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum