Co steruje rozwojem komórek macierzystych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2010 12:09

Aktywność genów Hox to nawigacja dla różnicujących się komórek macierzystych.

Dostarcza ona informacji o położeniu komórek w rozwijającym się organizmie oraz o rodzaju tkanki, jaką mają w przyszłości stworzyć – informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma „PLoS Biology”.

Komórki macierzyste są odpowiedzialne za stworzenie wszystkich rodzajów komórek i tkanek podczas rozwoju organizmu. We wcześniejszych badaniach wykazano, że w różnych miejscach układu nerwowego komórki macierzyste różnicują się w różnego rodzaju komórki nerwowe oraz, że prawdopodobnie genami odpowiedzialnymi za ten proces są tzw. geny Hox, czyli geny homeotyczne umożliwiające wyznaczenie „topografii” rozwijającego się zarodka. Geny te kodują czynniki transkrypcyjne, a ich ekspresja nadaje każdej części ciała unikalne współrzędne, podobnie jak GPS.

Dotychczas nie było jasne, skąd komórki macierzyste wiedzą gdzie się znajdują, jak odczytują „współrzędne” położenia w ciele zarodka i jak wykorzystują te informacje do stworzenia konkretnego rodzaju komórek nerwowych.

Szukając odpowiedzieć na te pytania profesor Stefan Thor razem ze swoimi doktorantami Danielem Karlssonem i Magnuems Baumgardtem z Linkoping University badali komórki macierzyste układu nerwowego muszki owocowej (łac. Drosophila melangaster).

Komórki te są u much obecne we wszystkich segmentach układu nerwowego, ale tylko w odcinku tułowiowym i piersiowym dają początek pewnemu rodzajowi komórek nerwowych. Żeby zbadać dlaczego takie komórki nie powstają w części głowy i brzusznej naukowcy manipulowali aktywnością genów Hox w zarodku muchy.

Okazało się, że geny Hox w regionie brzusznym hamują podziały komórek macierzystych zanim powstaną te specyficzne komórki nerwowe. Z kolei w części głowy komórki te powstają, ale są dzięki aktywności genów Hox przekształcane w inny, nieznany rodzaj komórek. Jak wykazują wyniki, geny Hox mogą wpływać zarówno na geny kontrolujące podziały, jak również na geny kontrolujące kierunek różnicowania komórek nerwowych.

– Stale szukamy nowych mechanizmów regulacji procesów zachodzących przy udziale komórek macierzystych w układzie nerwowym. Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej jest bardziej skomplikowane niż nam się wydawało – podsumowuje Thor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum