Ciężarne z nadwagą lub palące narażają przyszłe córki na większe ryzyko niepłodności?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2018 11:27

Córki kobiet, które podczas ciąży mają nadwagę lub palą, częściej cierpią na zespół policystycznych jajników - informuje „British Journal of Obstetrics and Gynaecology”(BJOG).

Córki matek, które wypalały od 1 do 9 papierosów dziennie w czasie ciąży, były 1,3 razy bardziej podatne na rozpoznanie zespołu policystycznych jajników. Fot. PTWP

Występujący u co dziesiątej kobiety zespół policystycznych jajników jest najczęstszą przyczyną niepłodności u tej płci. Torbielom jajników towarzysza zwykle nieregularne cykle miesiączkowe i wysoki poziom testosteronu.

Dokładne przyczyny zespołu nie są znane, jednak coraz więcej danych sugeruje, że może on być wywołany czynnikami środowiskowymi w łonie matki.

Heiddis Valgeirsdottir z uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) oraz jej koledzy przestudiowali dane dotyczące ciąż wszystkich kobiet, które urodziły córki w Szwecji pomiędzy rokiem 1982 a 1995. Porównali je z danymi dotyczącymi córek, z których najstarsze są obecnie po trzydziestce.

Naukowcy odkryli, że córki kobiet z nadwagą lub otyłością podczas ciąży były 1,5 do 2 razy bardziej podatne na zdiagnozowanie zespołu policystycznych jajników niż te, których matki podczas ciąży miały prawidłową wagę.

Nadwaga podczas ciąży podnosi poziom testosteronu, co zdaniem specjalistów może wpływać na rozwój płodu i prowadzić do wystąpienia zespołu policystycznych jajników.

Badanie wykazało również, że córki matek, które wypalały od 1 do 9 papierosów dziennie w czasie ciąży, były 1,3 razy bardziej podatne na rozpoznanie tego zespołu niż te, których matki były niepalące. Zdaniem Valgeirsdottir dym papierosowy może uszkadzać jajniki rozwijającego się płodu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum