Chrzanów: pokażą polską innowacyjną technologię balonikowania tętnic udowych

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2017 16:54

Naukowcy z American Heart of Poland w cewniku do balonikowania tętnic udowych po raz pierwszy w historii użyli polimeru biodegradowalnego. Ta technologia może zmienić polską angiologię.

Chrzanów: pokażą polską innowacyjną technologię balonikowania tętnic udowych
Polska prezentacja podczas kongresu EuroPCR w Paryżu (16-19 maja 2017 r.). Fot. mat. prasowe.

Z danych raportów konsultantów wojewódzkich wynika, że w Polsce w latach 2015-2016 wykonano średnio 120 tys. angioplastyk wieńcowych rocznie. Występowanie większych amputacji z powodu zwężenia tętnic udowych wynosi w europejskiej populacji 120–500/1 milion osób. W Polsce odpowiednio to 4800 - 20 000 przypadków rocznie.

Szansą dla tych chorych jest innowacyjna technologia balonikowania tętnic udowych zaprezentowana podczas europejskiego kongresu EuroPCR w Paryżu przez młodych polskich naukowców i kardiologów.

Technologia ma szansę być wprowadzona do stałej praktyki klinicznej w Polsce i w Europie. Ten innowacyjny zabieg kardiologiczny z użyciem polskiej technologii będzie wykonany po raz pierwszy w Polsce 20 czerwca w Chrzanowie - podały AHP w informacji dla mediów.

EuroPCR to największy i najbardziej prestiżowy kongres kardiologii interwencyjnej na świecie. Podczas wydarzenia na specjalnej sesji Late Breaking Clinical Trial dr hab. Piotr Buszman, przedstawił badania kliniczne dotyczące tej technologii, które zostały uznane za przełomowe.

Pełny proces kliniczny i badawczo-rozwojowy nad cewnikiem został przeprowadzony w American Heart of Poland. W cewniku po raz pierwszy w historii użyto polimeru biodegradowalnego. Jest to drugiej generacji cewnik powlekany paklitakselem. Do tej pory ta technologia nie była nigdzie stosowana.

Dzięki tym właśnie zmianom przekazywanie leku do ściany tętnicy jest bardziej efektywne pozwalając jednocześnie na lepsze gojenie w porównaniu z cewnikami pierwszej generacji. Cewnik balonowy "Pak" firmy Balton został przebadany już na etapie przedklinicznym 3 lata temu w Katowicach.

- Badano wtedy farmakokinetykę oraz odpowiedź tkankową, te badania już wtedy przyniosły pozytywne wyniki - mówi dr hab. Piotr Buszman, zastępca kierownika Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland.

Dokładnie w jubileuszowym roku obchodzenia 40 lat angioplastyki, najczęściej wykonywanego zabiegu na świecie, polskie technologie zostały uznane za międzynarodowy przełom. Udowodniły one bezpieczeństwo, skuteczność i znaczącą przewagę prezentowanych opcji terapeutycznych nad dotychczas stosowanym leczeniem w kardiologii interwencyjnej, jeśli chodzi o ograniczenie restenozy (nawrotu zwężenia) i zmniejszenie ponownej konieczności zabiegów - wynika z informacji przedstawionej przez AHP.

- Nasze badanie pokazało naprawdę przełomowe wyniki. Restenoza (nawrót zwężenia) był prawie trzykrotnie mniejszy (23 proc.) w porównaniu ze zwykłym cewnikiem (56 proc.), a konieczność ponownej rewaskularyzacji dwukrotnie mniejsza - 21 proc. w porównaniu do. 45 proc. - dodaje dr hab. Piotr Buszman.

 Ta innowacyjna technologia ma szansę stać się polskim towarem eksportowym już w niedługim czasie. O tym jak szybko będzie ona dostępna dla polskich pacjentów na szeroką skalę zadecydują procesy wdrożeniowe i efektywna droga refundacji - podano w informacji dla mediów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum