Chrapanie u dzieci. "Skutecznym leczeniem mogą być aerozole z solą fizjologiczną"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP21 stycznia 2023 13:17

Duża część dzieci, które chrapią i mają trudności z oddychaniem, może być skutecznie leczona przez lekarza pierwszego kontaktu, stosując przez sześć tygodni donosowe aerozole z solą fizjologiczną jako leczenie pierwszego rzutu - mówi prof. Kirsten Perrett z Murdoch Children's w Australii.

Chrapanie u dzieci. "Skutecznym leczeniem mogą być aerozole z solą fizjologiczną"
Chrapanie i trudności w oddychaniu podczas snu dotykają około 12 proc. dzieci Fot. Shutterstock
  • Duża część dzieci, które chrapią i mają trudności z oddychaniem, może być skutecznie leczona przez lekarza pierwszego kontaktu, stosując przez sześć tygodni donosowe aerozole z solą fizjologiczną jako leczenie pierwszego rzutu - wskazują badacze
  • Randomizowane, kontrolowane badanie "MIST" objęło 276 dzieci w wieku od 3 do 12 lat i zostało przeprowadzone w Royal Children's Hospital i Monash Children's Hospital w Australii
  • Jak wykazały badania, aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków
  • Po sześciu tygodniach stosowania aerozol do nosa z solą fizjologiczną okazał się równie skuteczny w łagodzeniu zaburzeń oddychania podczas snu u dzieci jak przeciwzapalny aerozol steroidowy (furoinian mometazonu)

Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną równie skuteczny jak przeciwzapalny steroidowy

Pismo JAMA Pediatrics poinformowało, że aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków.

Jak wykazały badania prowadzone przez Murdoch Children's Research Institute w Melbourne (Australia), po sześciu tygodniach stosowania aerozol do nosa z solą fizjologiczną okazał się równie skuteczny w łagodzeniu zaburzeń oddychania podczas snu u dzieci jak przeciwzapalny aerozol steroidowy (furoinian mometazonu).

Oba aerozole do nosa usunęły objawy występujące podczas snu u około 40 proc. badanych, a liczba przypadków ocenionych przez chirurga jako wymagających usunięcia migdałków zmniejszyła się o połowę. Randomizowane, kontrolowane badanie "MIST" objęło 276 dzieci w wieku od 3 do 12 lat i zostało przeprowadzone w Royal Children's Hospital i Monash Children's Hospital.

Chrapanie i trudności w oddychaniu podczas snu dotykają około 12 proc. dzieci

W Australii wycięcie migdałków jest najczęstszą planową operacją dziecięcą - co roku przeprowadza się ich ponad 40 000. Powszechnie stosowana w leczeniu chrapania u dzieci procedura jest kosztowna, bolesna i znacznie obciąża zasoby szpitalne. Chrapanie i trudności w oddychaniu podczas snu dotykają około 12 proc. dzieci i mogą powodować poważne długoterminowe problemy, wpływając na funkcje poznawcze, zachowanie i zdrowie układu krążenia.

Dr Alice Baker z Murdoch Children's wyjaśniła, że miejscowe dzieci zazwyczaj czekały ponad rok w systemie publicznym na operację usunięcia migdałków, co skłoniło do poszukiwania alternatywnego leczenia zaburzeń oddychania podczas snu. Jak zaznaczyła, niektóre dzieci mogą mieć niepotrzebnie usuwane migdałki.

- Aerozole do nosa działają poprzez oczyszczanie nosa i/lub zmniejszanie stanu zapalnego nie tylko w nosie, ale także w tylnej części gardła, aż do migdałków, aby złagodzić objawy - wskazała dr Baker.

"Tańsze i łatwo dostępne leczenie poprawiłoby jakość życia małych pacjentów"

Prof. Kirsten Perrett z Murdoch Children's zaznaczyła, że jak wykazało badanie, znaczna liczba dzieci z zaburzeniami oddychania podczas snu może początkowo być leczona przez lekarza rodzinnego i nie wymagać skierowania do specjalisty, jak się obecnie zaleca.

- Duża część dzieci, które chrapią i mają trudności z oddychaniem, może być skutecznie leczona przez lekarza pierwszego kontaktu, stosując przez sześć tygodni donosowe aerozole z solą fizjologiczną jako leczenie pierwszego rzutu - mówiła prof. Perrett.

- Korzystanie z tańszego i łatwo dostępnego leczenia poprawiłoby jakość życia dzieci, zmniejszyło obciążenie usług specjalistycznych, skróciło czas oczekiwania na operację i obniżyło koszty szpitali - dodała.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum