Choroby kości: lek antybakteryjny i regenerujący tkankę i kompozycja z polskim patentem

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe28 grudnia 2022 18:30

Naukowcy z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej GUMed: dr hab. Magdalena Prokopowicz, prof. uczelni oraz dr Adrian Szewczyk uzyskali patent na wynalazek Kompozycja farmaceutyczna do implantacji tkanki kostnej, sposób jej otrzymywania oraz jej zastosowanie do leczenia i/lub regeneracji tkanki kostnej przyznany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Choroby kości: lek antybakteryjny i regenerujący tkankę i kompozycja z polskim patentem
Wynalazek naukowców GUMedu juz z ochrona patentową. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
 • Przedmiotem wynalazku jest nowy skład kompozycji farmaceutycznej i sposób jego wytwarzania
 • Bazuje na mezoporowatym materiale krzemionkowym z zaadsorbowaną substancją leczniczą i proszku pochodzenia żelowego o potencjale mineralizacyjnym, służących do otrzymywania stałych postaci leku do potencjalnego leczenia i regeneracji tkanki kostnej
 •  Kompozycja dedykowana jest leczeniu bakteryjnych zakażeń kości

Dwufunkcyjna postać leku

Jak podał Gdański Uniwersytet Mwedyczny w komunikacie, przedmiotem ochrony patentowej jest kompozycja farmaceutyczna, która umożliwia wytwarzania sferycznych granulatów (peletek) przeznaczonych do leczenia bakteryjnych zakażeń kości.

Innowacyjne rozwiązanie polegało na połączeniu mezoporowatego materiału krzemionkowego z zaadsorbowanym antybiotykiem oraz bioszkła o wysokich właściwościach mineralizacyjnych. W rezultacie otrzymano dwufunkcyjną postać leku o działaniu przeciwbakteryjnym i wspomagającym regenerację tkanki kostnej.

- Choroby układu kostnego takie jak osteoporoza, zapalenie kości i szpiku (osteomyelitis) oraz nowotwory kości stanowią poważny, choć dotychczas medialnie niezauważany, problem w systemie opieki zdrowotnej - czytamy we wstępie do wniosku o ochrone patentową wynalazku polskich naukowców. - W 2000 roku odnotowano około 9 mln złamań osteoporetycznych, a na przestrzeni ostatnich 40 lat zachorowalność na osteomyelitis wzrosła trzykrotnie.

Co więcej, zmiany martwicze w obrębie tkanki kostnej powstałe w wyniku postępującego zakażenia bakteryjnego możliwe są do zaobserwowania w badaniu rentgenowskim dopiero, gdy 50-75 proc. macierzy kostnej ulegnie zniszczeniu.

Jak to się obecnie leczy?

W praktyce klinicznej przewlekłe stany zapalne kości i szpiku kostnego wywołane zakażeniem bakteryjnym lub pierwotnym nowotworem kości leczy się wykonując zabieg chirurgiczny z jednoczesnym wdrażaniem antybiotykoterapii i/lub chemioterapii.

Takie leczenie wymaga często stosowania wysokich dawek substancji leczniczej, co znacząco zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych i generuje dodatkowe koszty w systemie opieki zdrowotnej.

Dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na nowoczesną terapię związaną z dostarczeniem substancji leczniczej bezpośrednio do tkanki kostnej za pomocą np. implantowanych nośników leku.

W takiej strategii implant powinien pełnić dwie funkcje:

 • nośnika substancji leczniczej o modyfikowanym – przedłużonym profilu uwalniania oraz
 • materiału kościozastępczego, regenerującego powstałe ubytki kostne.

Celem takiej terapii jest utrzymanie stężenia substancji leczniczej na poziomie terapeutycznym przez dłuższy czas w miejscu zmienionym chorobowo, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej toksycznego wpływu na inne tkanki, a także wspomaganie naturalnych procesów odbudowy kości.

- Dlatego też opracowanie i weryfikacja takiego idealnego systemu miejscowego dostarczania substancji leczniczej w postaci implantu jest w centrum zainteresowań wielu jednostek badawczych i producentów implantów kościozastępczych - uzasadnili wnioskodawcy.

Innowacyjne nośniki dla leku

Proponowany skład formulacji daje możliwość uzyskania innowacyjnych nośników dla substancji leczniczej w formie peletek lub tabletek, pełniących rolę dwufunkcyjnego implantu kostnego (funkcja nośnika substancji leczniczej oraz funkcja regenerująca tkankę kostną), przy użyciu niewielkiej ilości substancji pomocniczych oraz przy użyciu powszechnie znanych technologii wytwarzania stałej postaci leku (peletyzacja, tabletkowanie).

- Rozwiązanie, polegające na doborze składu formulacji, może być uniwersalnie wykorzystane w wytwarzaniu różnych stałych postaci leku. Wytwarzane w formie implantu peletki/tabletki, na bazie opracowanego składu, charakteryzują się zadawalającymi właściwościami mechanicznymi (np. twardość, ścieralność) - brzmi część zaakceptowanego przez Urząd Patentowy wniosku.

Dodajmy, że badania, których wyniki objęto ochroną patentową, zostały zrealizowane w ramach konkursu OPUS 15. W kolejnych etapach zespół badawczy prof. Magdaleny Prokopowicz planuje poszerzenie badań o modele in vivo poprzez aplikowanie o kolejne środki w konkursach ogłaszanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze