Choroby i metody ich leczenia zapisane są w genach

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2010 10:09

DNA odpowie na pytanie jakie choroby nam zagrażają i jakimi metodami najlepiej je wyleczyć.

Po raz pierwszy badaczom udało się przeanalizować cały genom człowieka w poszukiwaniu zagrażających pacjentowi w przyszłości chorób, co umożliwiło wytypowanie najlepszych dla niego  metod leczenia.

Według naukowców z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stanforda tak właśnie będzie wyglądało w przyszłości diagnozowanie i opracowywanie terapii szytej na miarę dla konkretnego pacjenta. W skrócie – medycyna spersonalizowana. Jak przewidują naukowcy na łamach pisma Lancet - stanie się  to już w tej dekadzie.

– To świt nowej ery. Uzyskane z DNA informacje pozwolą lekarzom dopasowywać leczenie do człowieka jak nigdy dotąd. Pacjenci obciążeni szczególnym ryzykiem będą częściej kontrolowani i badani, podczas gdy innym oszczędzi się niepotrzebnych testów– stwierdza Stephen Quake, który był pomysłodawcą całego programu badań.

– Świat medycyny zmieni się nie do poznania. Problemem jest nie tylko obawa, że takie informacje zostaną wykorzystane przez firmy ubezpieczeniowe odmawiające wydania polisy lub pracodawców chcących sprawdzić, jakie skłonności ma podwładny – stwierdza kardiolog dr Euana Ashley, która przeprowadzała badania u Stephena Quake'a.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum