Choroby dziąseł zwiększają ryzyko powikłań po COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2021 21:03

Pacjenci z COVID-19 są co najmniej trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie powikłań, jeśli mają choroby przyzębia - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Clinical Periodontology".

Choroby dziąseł zwiększają ryzyko powikłań po COVID-19
Zwiększona podatność na powikłania u osób z chorobami przyzębia może być związana z podwyższonym poziomem stanu zapalnego Fot. Archiwum

Badania przeprowadzone w Katarze wśród 568 osób z powikłaniami po COVID-19 wykazały, że pacjenci z chorobami przyzębia (45 proc. badanych) 3,5-krotnie częściej trafiali na oddziały intensywnej terapii, 4,5-krotnie częściej potrzebowali respiratora i niemal 9-krotnie częściej umierali niż osoby bez chorób przyzębia. Ogólne ryzyko powikłań było u nich 3,7 razy wyższe.

Pod uwagę wzięto wiele czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, takich jak wiek, otyłość, palenie papierosów, astma, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy nadciśnienie.

Zwiększona podatność na powikłania u osób z chorobami przyzębia może być związana z podwyższonym poziomem stanu zapalnego.

- Bakterie występujące w jamie ustnej pacjentów z chorobami przyzębia mogą być wdychane i prowadzić do infekcji płuc. Przy COVID-19 może to zwiększać ryzyko zgonu - mówi jeden z autorów analizy prof. Mariano Sanz z Uniwersytetu Complutense w Madrycie.

- Te badania wskazują, że stan zapalny w jamie ustnej prowadzi do zaostrzenia przebiegu infekcji wirusowej, dlatego dbanie o zdrowie jamy ustnej powinno być jednym z zaleceń mających na celu zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 - komentuje prof. Lior Shapira, prezes Europejskiej Federacji Periodontologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum