Choroby autoimmunologiczne nieznane większości Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2013 10:59

Ponad trzy czwarte Polaków nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne, do których należą m.in. łuszczyca i nieswoiste zapalenia jelit - wykazało badanie wykonane przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini".

Choroby autoimmunologiczne nieznane większości Polaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nawet jeśli ankietowani deklarowali wiedzę na ich temat często była ona niezgodna z prawdą.

Jedynie 25 proc. spośród 1371 przebadanych dorosłych oceniło, że wie, czym są choroby autoimmunologiczne, ale z tego tylko trzy czwarte prawidłowo wskazało, że są to schorzenia przewlekłe, które rozwijają się na skutek ataku układu odporności na komórki i tkanki własnego organizmu. 43 proc. z grupy deklarującej wiedzę o chorobach autoimmunologicznych błędnie uznało, że można się z nich wyleczyć.

Tymczasem są one nadal nieuleczalne, ale dzięki odpowiednio dobranej terapii, większość chorych może wieść aktywne życie zarówno na polu rodzinnym, zawodowym, jak i społecznym.

Do chorób autoimmunologicznych najczęściej prawidłowo zaliczano łuszczycę (91 proc. ogółu respondentów) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (57 proc. wszystkich respondentów), które należy do grupy schorzeń określanych jako nieswoiste zapalenia jelita. O innej zaliczanej tu chorobie, tzw. chorobie Leśniowskiego-Crohna, słyszało zaledwie 12 proc. respondentów, choć w ostatnim czasie była ona znacznie częściej przedstawiana na łamach prasy i w innych mediach.

Mimo, że w najnowszym badaniu najwięcej respondentów zadeklarowało wiedzę na temat łuszczycy - 91 proc. wszystkich - to aż jedna czwarta z nich błędnie uznała ją za chorobę zaraźliwą. Zgodnie z szacunkami, na łuszczycę może w Polsce cierpieć ok. 1 mln osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum