Choroba Parkinsona może być uleczalna...

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2010 19:45

Jeżeli eksperyment przeprowadzony na myszach okaże się skuteczny i bezpieczny dla człowieka, lekarze zyskają zupełnie nowy sposób walki z chorobą Parkinsona.

Cierpiące na nią kobiety mogłyby być same dawczyniami komórek, które byłyby później wykorzystywane w leczeniu.

Od dziewięciu zdrowych kobiet pobrano fragmenty błony śluzowej macicy (endometrium). W laboratorium przekształcono je w komórki układu nerwowego produkujące dopaminę – neuroprzekaźnik, którego niedobór odpowiada za parkinsona. Następnie komórki wstrzyknięto myszom, w ich mózgach podjęły one normalną pracę. Nie wiadomo jednak, czy u zwierząt ustąpiły objawy choroby. Jednak już teraz dr Hugh Taylor, szef zespołu specjalistów z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale jest przekonany, że komórki endometrium staną się ważnym elementem w terapii wielu chorób.

– To tylko czubek góry lodowej, z tymi komórkami można zrobić znacznie więcej. Tkanka endometrium to najłatwiej dostępne i najbezpieczniejsze źródło komórek macierzystych – przekonuje amerykański biotechnolog.

Komórki te nie są wprawdzie tak uniwersalne jak zarodkowe, jednak ich pozyskiwanie nie łączy się z żadnymi kontrowersjami etycznymi. Kobiety same się tych komórek pozbywają w cyklu menstruacyjnym. Są one też lepiej przyjmowane przez organizm biorcy, rzadziej następuje odrzucenie takiego przeszczepu. Według dr. Taylora być może w przyszłości powstaną specjalne banki przechowującego tego typu komórki.

Więcej: Rzeczpospolita

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum