Choroba Parkinsona a zapadalność na czerniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2010 13:00

Pacjenci z parkinsonizmem znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia czerniaka.

Naukowcy z Centrum Medycznego University of Nebraska przeprowadzili badania na grupie 2106 chorych na parkinsonizm, które pokazały, że ok. 1 proc. badanych cierpi na złośliwy nowotwór skóry.

Już wcześniejsze studia wskazywały na podwyższone ryzyko czerniaka u osób z parkinsonizmem. Nie było jednak wiadomo, czy jest to skutek zażywania leków, czy samej choroby.

By to wyjaśnić, grupa naukowców nawiązał współpracę ze specjalistami z 31 ośrodków z terenu Ameryki Północnej. Na pierwszej wizycie pacjentów badano neurologicznie, na drugiej dermatologicznie. Jeśli lekarz zauważył podejrzanie wyglądające znamiona, wykonywano biopsję. Natrafiono na 20 zlokalizowanych (pierwotnych) czerniaków i 4, które rozprzestrzeniły się poza pierwotne miejsce, czyli utworzyły przerzuty. Sześćdziesiąt osiem kolejnych osób wcześniej chorowało na czerniaka.

Wśród pacjentów z USA ryzyko wystąpienia czerniaka było dwukrotnie wyższe niż w całej amerykańskiej populacji. Porównanie zaś wyników badań ze statystykami, opracowanymi na podstawie programów przesiewowych Amerykańskiej Akademii Dermatologii wykazało, że w rzeczywistości zagrożenie czerniakiem w tej grupie jest ponad siedmiokrotnie wyższe.

Od wielu lat pojawiają się doniesienia, że lewodopa, amina katecholowa będąca prekursorem dopaminy i z tego powodu stosowana w leczeniu choroby Parkinsona, zwiększa zagrożenie czerniakiem.

W próbie badanej przez zespół Bertoniego zażywało ją 85 proc. chorych, ale nie stwierdzono, by lek wiązał się z nowotworem skóry.

Naukowcy z Nebraski zalecają, by osoby z chorobą Parkinsona przechodziły regularne kontrole onkologiczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum