Cholesterol w mózgu związany z rozwojem choroby Alzheimera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2018 16:36

Cholesterol, który kojarzy nam się głównie z podwyższonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, może odgrywać istotną rolę w rozwoju choroby Alzheimera - wskazują wyniki badań opublikowanych na łamach pisma "Nature Chemistry".

Fot. archiwum

W mózgu cholesterol pełni funkcję katalizatora, który przyspiesza proces tworzenia się toksycznych złogów amyloidu beta, białka charakterystycznego dla rozwoju choroby Alzheimera - piszą naukowcy z Uniwersytetu Cambridge.

Nie chodzi tu jednak o cholesterol we krwi, który często badamy, gdyż nie przenika on przez barierę krew-mózg. Cholesterol jest jednym z głównych składników budulcowych błon komórek nerwowych. W przebiegu choroby Alzheimera do błon tych komórek przywierają cząsteczki amyloidu beta. Dzięki temu amyloid ma większą możliwość agregacji. Naukowcy ustalili, że obecność cholesterolu przyspiesza proces agregacji amyloidu nawet 20-krotnie.

- Należy zadać sobie pytanie - nie, jak pozbyć się cholesterolu z mózgu, lecz w jaki sposób kontrolować jego rolę w rozwoju choroby Alzheimera poprzez regulowanie interakcji z amyloidem beta- zauważa prof. Michele Vendruscolo, autor analizy.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum