Chlorochina nie pomoże w walce z COVID-19? Przerwano testy kliniczne

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2020 14:07

W wielu miejscach na świecie prowadzone są obecnie testy kliniczne z wykorzystaniem chlorochiny. Jak ryzykowne może być podawanie dużej dawki tego leku chorym na COVID-19 - przede wszystkim w kombinacji z azytromycyną i innymi lekami - okazało się w drugiej fazie testów klinicznych w Brazylii, w czasie której 11 pacjentów zmarło.

Chlorochina nie pomoże w walce z COVID-19? Przerwano testy kliniczne
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W badaniu finansowanym przez brazylijski rząd wzięło udział 81 pacjentów. Zespół kierowany przez dra Marcusa Lacerde z Instytutu Chorób Tropikalnych w Manaus (stan Amazonia) przez pięć dni podawał połowie badanych dwa razy dziennie dawkę 450 mg chlorochiny. Innym pacjentom przez 10 dni podawano każdorazowo dawkę 600 mg chlorochiny.

W malarii lek ten podawany jest w niższych dawkach i przez krótszy czas.

U pacjentów, którym podawano wyższą dawkę leku, po dwóch-trzech dniach doszło do zaburzenia akcji serca. Kiedy szóstego dnia zmarło 11 pacjentów, badania natychmiast przerwano.

Już tydzień temu kanadyjscy interniści ostrzegali przed niebezpiecznymi skutkami ubocznymi chlorochiny, szczególnie w kombinacji z azytromycyną.

Jak przypomina Deutsche Welle, równolegle z pracami nad wynalezieniem szczepionki lekarze na całym świecie badają możliwość wykorzystania do walki z chorobą COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa dopuszczonych już leków. Wielkie nadzieje wiązano jak dotąd z Resochiną. Substancja czynna tego leku - chlorochina - i jej pochodna - hydroksychlorochina - są od lat stosowane w prewencji i leczeniu malarii.

Więcej: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum