Chiny: wyhodowano komórki wątroby z komórek skóry

Autor: PAP, DMX/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2011 17:51

Udało się wyhodować hepatocyty z fibroblastów myszy - informują naukowcy z Chin na łamach pisma "Nature". Możliwość produkcji komórek wątroby byłaby istotna dla potrzeb regeneracji tego narządu.

Chiny: wyhodowano komórki wątroby z komórek skóry

Lijian Hui wraz z kolegami z Shanghai Institute for Biological Sciences odkrył kluczowe czynniki transkrypcyjne niezbędne do przekształcenia komórek tkanki łącznej w hepatocyty. Dzięki temu udało się przekształcić mysie fibroblasty bezpośrednio w pełni funkcjonalne komórki wątroby.

Otrzymane w ten sposób indukowane komórki wykazywały cechy charakterystyczne dla dojrzałych hepatocytów. Po przeszczepieniu ich myszom z uszkodzoną wątrobą uzupełniły populację komórek wątroby i podjęły ich funkcje. Autorzy pracy mają nadzieję, że indukowane komórki wątroby zapewnią źródło hepatocytów do transplantacji i badań.

W październiku 2009 r. informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, że naukowcom z Medical College of Wisconsin, pracującym pod kierunkiem prof. Stephena Duncana, już wcześniej udało się wyhodować komórki wątroby z komórek skóry pobranych od pacjentów.

Amerykańscy naukowcy sięgnęli po najnowszą technikę produkcji komórek macierzystych. "Przeprogramowali" komórki skóry pacjentów, tzw. indukowane pluripotentne komórki macierzyste (iPSC), które można uzyskać u dorosłego człowieka.

Z kolei metodę produkcji takich komórek, omijających kontrowersje etyczne wokół eksperymentów z użyciem ludzkich zarodków, opracował Japończyk Shinya Yamanaka z Uniwersytetu Kioto. Niemal równocześnie udało się to Jamesowi Thomsonowi z Uniwersytetu w Wisconsin. Właśnie z jego osiągnięć korzystali naukowcy z Medical College of Wisconsin.

Najpierw cofnęli w rozwoju dojrzałą komórkę skóry do fazy komórki macierzystej, a później "nakłonili" ją do ponownego rozwoju, ale już w stronę komórek wątroby - hepatocytów.

Prof. Duncan twierdził, że właśnie hepatocyty wyprodukowane z ludzkiej skóry mogą wypełniać wiele funkcji normalnych, zdrowych komórek wątroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum