Chiny: skorygowali wadliwy gen ludzkiego embrionu

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2017 09:49

Chińscy naukowcy skorygowali wadliwy gen ludzkiego embrionu wykorzystując technikę edycji genów - informuje na swej stronie internetowej czasopismo New Scientist.

Chiny: skorygowali wadliwy gen ludzkiego embrionu
Eksperyment zakończył się powodzeniem w przypadku jednego na sześć embrionów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badacze z Guangzhou Medical University opublikowali na łamach czasopisma Molecular Genetics and Genomics wyniki pierwszych oficjalnych badań zmierzających do korekty genów zdolnych do życia embrionów. Eksperyment zakończył się powodzeniem w przypadku jednego na sześć embrionów, ale autorzy pracy uznają wyniki za obiecujące - informuje rmf24.pl

Technika edycji CRISPR/Cas9 jest skuteczną metodą wyłączania nieprawidłowych genów, daje też możliwość ich naprawy. Do tej pory publikowano prace, w których badania prowadzono na niezdolnych do życia embrionach, na przykład powstałych z komórki jajowej zapłodnionej przez dwa plemniki. Uznawano takie eksperymenty za bardziej dopuszczalne ze względów etycznych. Tym razem badania dotyczyły zarodków potencjalnie zdolnych do życia.

Embriony powstały w wyniku sztucznego zapłodnienia niedojrzałych komórek jajowych, odrzuconych w procedurze in-vitro. Jajeczka te po doprowadzeniu do dojrzałości zapłodniono plemnikami mężczyzn cierpiących na dziedziczne choroby.

Jeden z nich miał mutację G1376T genu kodującego enzym G6PD, będącą przyczyną fawizmu, choroby w której pod wpływem czynników środowiskowych, na przykład spożycia bobu, dochodzi do rozpadu czerwonych krwinek. W jednym z dwóch powstałych embrionów mutację udało się całkowicie naprawić, w drugim uszkodzony gen G6PD udało się w części komórek embrionu tylko wyłączyć.

Drugi mężczyzna miał mutację beta 41-42, która prowadzi do zaburzenia syntezy hemoglobiny, zwanej beta-talasemią. Mutację "odziedziczyły" cztery stworzone przez badaczy embriony. W jednym z nich mutację udało się skutecznie naprawić w części komórek, w drugim CRISPR nie naprawiło mutacji beta41-42 tylko wywołało inną. W przypadku dwóch embrionów metoda nie zadziałała w ogóle.

"New Scientist" pisze, że co najmniej kilka grup rozpoczęło już lub planuje podobne eksperymenty na normalnych embrionach. Fakt, że w badaniach w Guangzhou Medical University metoda okazała się skuteczna tylko w jednym na sześć przypadków oznacza, że do jej praktycznego zastosowania w edycji genów embrionu jeszcze daleka droga. Pewna istotna granica została już jednak przekroczona.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum