Chiny: pierwsze testy genetycznego skalpela u chorych z nowotworem
Chińscy naukowcy jako pierwsi na świecie użyli metody CRISPR/Cas9, czyli tzw. genetycznego skalpela, u ludzi cierpiących na raka. Wstrzykując komórki ze zmodyfikowanymi genami chcą pokonać nowotwór płuc.

Jak informuje Rzeczpospolita, zespół Lu You z Uniwersytetu Syczuanu w Chengdu rozpoczął eksperyment pod koniec października br. Od ludzi chorych na niedrobnokomórkowego raka płuc, u których wystąpiły już przerzuty do innych organów, pobrano komórki układu odpornościowego. W laboratorium, używając techniki CRISPR/Cas9, wycięto z nich gen hamujący niszczenie nowotworu. Komórki następnie namnożono i wstrzyknięto ponownie chorym.
Chińczycy sądzą, że dzięki takiej modyfikacji organizm ludzki sam poradzi sobie z pokonaniem raka.
CRISPR to stosunkowo nowa metoda punktowych modyfikacji genetycznych. Pozwala bardzo precyzyjnie, ale również szybko i tanio, wyciąć fragment DNA, a na jego miejsce wkleić inny.
Dotąd CRISPR/Cas9 testowano na zwierzętach i np. próby ''wyleczenia" dystrofii mięśniowej Duchenne'a zakończyły się powodzeniem. Chińczycy sprawdzili również tę technikę na ludzkich zarodkach, ale tu efekty były znacznie gorsze.
Więcej: www.rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)