Chiny: nowe odkrycia w medycynie regeneracyjnej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2009 12:59

Chińscy naukowcy uzyskali od zwierząt komórki macierzyste z których mogą wyhodować organy do przeszczepów dla ludzi.

Zespół z Shanghai Institute of Biochemistry and Cell Biology pracujący pod kierunkiem dr Lei Xiao, udowodnił, że transplantacja narządów między różnymi gatunkami jest coraz bardziej realna – informuje Rzeczpospolita.

Chińscy naukowcy z ucha i szpiku kostnego świni uzyskali tzw. indukowane pluripotentne komórki macierzyste (iPS). Sztuczka cofnięcia ich do tak pierwotnego etapu rozwoju udała się z pomocą wirusa, który był nośnikiem chemicznego koktajlu umożliwiającego to przeprogramowanie. Ogromna wartość iPS dla medycyny polega na tym, że mogą one dać początek każdemu typowi komórek dojrzałego organizmu. Testy pokazały, że uzyskane komórki macierzyste są zdolne zapoczątkować właściwy rozwój świńskiego zarodka.

Zdaniem badaczy zwierzęta mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę, ich organy bardzo przypominają ludzkie narządy.

 – Świnie jako gatunek na wielu poziomach bardzo przypominają człowieka. Ich narządy wewnętrzne są podobnych rozmiarów co ludzkie – mówi Lei Xiao.

Jednak by taki przeszczep nie został odrzucony stosuje się jeszcze jedno rozwiązanie. Jak mówią naukowcy nawet narządy przeszczepiane od człowieka nie dają pewności, że przeszczep się przyjmie.

– Możemy używać tych komórek do modyfikowania genów związanych z odpowiedzią immunologiczną, tak by świńskie narządy były dobrze tolerowane przez ludzki system odpornościowy – dodaje Xiao.

Wyniki badań chińskich naukowców mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie. Przekonują bowiem, że są w stanie stworzyć zwierzęta odporne na rozmaite choroby, np. świńską grypę.

Badania chińskich uczonych spotkały się z pozytywnym odbiorem kolegów po fachu. Przełomowymi nazwał je prof. Chris Mason, ekspert w dziedzinie medycyny regeneracyjnej z University College London.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum