Chiny: nowa technika endoskopowa w usuwaniu kamieni żółciowych?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2012 15:13

Nowa metoda pozwala usuwać kamienie żółciowe bez konieczności wycinania zawierającego je pęcherzyka - informuje serwis "EurekAlert".

Od ponad 100 lat leczenie polega na operacyjnym usunięciu pęcherzyka wraz z kamieniami. Nowy rodzaj endoskopu opracowany w Chinach pozwala usuwać same kamienie w inny sposób. Twórcami metody są chińscy specjaliści z Drugiego Szpitala Ludowego w Panyu oraz Centralnego Uniwersytetu Południowego.

Umieszczona na końcówce endoskopu miniaturowa głowica ultradźwiękowa pozwala lokalizować kamienie - nawet te najmniejsze, ukryte w fałdach błony wyściełającej pęcherzyk żółciowy. Drobne kamienie można odessać odpowiednią końcówką "jak piasek z dywanu"- piszą autorzy.

Kanał dla płynów pozwala wtłaczać wodę do pęcherzyka żółciowego, aby zwiększyć jego rozmiary i ułatwić przeprowadzenie zabiegu, zaś standardowe interfejsy umożliwiają przyłączenie urządzenia do systemów stosowanych na salach operacyjnych całego świata.

Badania kliniczne przeprowadzone w dwóch szpitalach nie wykazały istotnych różnic w bezpieczeństwie nowej metody w porównaniu z innymi endoskopami. Natomiast elastyczność i niezawodność nowego sprzętu a także jakość uzyskiwanego obrazu okazały się wyższe.

Więcej:www.naukawpolsce.pap.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum