Chińscy naukowcy o jednym z objawów. Jego brak utrudnia rozpoznanie Covid-19

Autor: KG/Nauka w Polsce • • 09 marca 2021 18:53

Objawy Covid-19 występują zwykle po czterech dniach od zakażenia, a zdarzający się częściej niż w podobnych chorobach brak gorączki utrudnia rozpoznanie - zauważają chińscy naukowcy.

Chińscy naukowcy o jednym z objawów. Jego brak utrudnia rozpoznanie Covid-19
Choć gorączka należała do częstych objawów Covid-19, to wielu pacjentów nie miało jej wcale. Fot. Shutterstock
  • Pierwszymi objawami Covid-19 są zazwyczaj kaszel, gorączka, zmęczenie i/lub bóle mięśniowe
  • Z chińskich badań wynika, że brak gorączki w Covid-19 jest częstszy niż w przypadku SARS-CoV i zakażenia MERS-CoV

Zespół chińskich ekspertów (China Medical Treatment Expert Group for Covid-19  przeprowadził analizę danych 1099 pacjentów z potwierdzonym laboratoryjnie Covid-19, leczonych w 552 szpitalach Chin kontynentalnych od 11 grudnia 2019 do 29 stycznia 2020 – podaje za "The New England Journal of Medicine’’ serwis Nauka w Polsce.

Jak zwracają uwagę autorzy badań, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy epidemii Covid-19 rozprzestrzenił się szybko w Chinach i powodował chorobę o różnym nasileniu. Najczęstszymi objawami choroby były: gorączka powyżej 37,5 stopnia Celsjusza (miało ją 43,8 proc. badanych przy przyjęciu do szpitala i 88,7 proc. podczas hospitalizacji) i kaszel (67,8 proc.). Rzadziej występowały nudności lub wymioty (5,0 proc.) czy biegunka (3,8 proc.).

Pacjenci bez gorączki

Choć gorączka należała do częstych objawów, to wielu pacjentów nie miało jej wcale, podobnie jak nie miało nieprawidłowych wyników radiologicznych, co utrudniało postawienie diagnozy. Brak gorączki w Covid-19 był częstszy niż w przypadku SARS-CoV i zakażenia MERS-CoV, dlatego koncentrując się na wykrywaniu gorączki można przeoczyć chorych - napisali w opracowaniu naukowcy.

W przypadku 291 osób, dla których dostępne były pewne dane dotyczące ekspozycji i objawów, mediana okresu inkubacji wynosiła 4 dni (najczęściej po takim czasie od pierwszego prawdopodobnego kontaktu z wirusem występowały objawy), jednak mogło to być od 2 do 7 dni. Pierwszymi objawami były zazwyczaj kaszel, gorączka, zmęczenie i/lub bóle mięśniowe. Przy przyjęciu najczęstszym objawem radiologicznym w tomografii komputerowej klatki piersiowej (CT) były zacienienia typu matowej szyby.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum