Chcesz schudnąć - jedz mniej mięsa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2010 20:27

Zmniejszenie spożycia mięsa może być kluczowym czynnikiem, pomagającym w obniżeniu wagi.

Do takiego wniosku doszła grupa badaczy. Wyniki ich badań opublikowano w piśmie naukowym American Journal of Clinical Nutrition.

Grupa naukowców z Wydziału Epidemiologii i Biostatystyki Szkoły Ochrony Zdrowia przy Imperatorskim College'u Londynu, a także z innych europejskich instytutów naukowych, przez pięć lat prowadziła badania, których celem było ustalenie związku między spożyciem jakiegokolwiek mięsa, a zwiększeniem masy ciała ludzkiego. Badania przeprowadzono w ramach europejskiego programu, mającego na celu określenie wpływu sposobu życia, przyzwyczajeń i racji żywnościowej człowieka na jego zdrowie.

W badaniu wzięło udział przeszło 370 tysięcy osób – 103,4 tys. mężczyzn i 270,2 tys. kobiet w wieku od 25 do 70 lat z 10 krajów europejskich. Uczestnicy badania wypełnili specjalne ankiety, w których szczegółowo odpowiadali na pytania, dotyczące ich racji żywnościowej.

Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich otrzymanych danych grupa badaczy doszła do wniosku, że spożycie mięsa jest bezpośrednio związane ze wzrostem wagi, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, co uwarunkowane jest wysoką kalorycznością tego produktu spożywczego i zwartości w nim tłuszczu. Następuje to nawet z uwzględnieniem takich czynników, jak różnica w liczbie otrzymanych kalorii, zróżnicowany poziom aktywności fizycznej itp.

Naukowcy ustalili, że zwiększenie spożycia mięsa o 250 gramów dziennie (może to być np. jeden befsztyk, zawierający 450 kalorii) powoduje po pięciu latach zwiększenie wagi o 2-2,7 kg. Dotyczy to konsumowania każdego mięsa: wołowiny, drobiu i gotowych produktów mięsnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum