×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Aninie obsłuży 50 pacjentów dziennie

Autor: • Źródło: PAP13 września 2022 07:06Aktualizacja: 13 września 2022 07:42

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie jest jedynym w Polsce kardiologicznym miejscem przyjmującym pacjentów do badań klinicznych. Jesteśmy w stanie obsłużyć ponad 50 pacjentów dziennie - powiedziała Patrycja Klusek z CWBK.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Aninie obsłuży 50 pacjentów dziennie
Otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Aninie Fot. ABM/Twitter

 

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Aninie obsłuży 50 pacjentów dziennie

CWBK znajduje się w pomieszczeniach po dawnej aptece szpitalnej Instytutu i składa się z części klinicznej oraz administracyjnej. Pacjenci będą mogli skorzystać z gabinetów konsultacyjnych, pokoju relaksu, gabinetu pobrań oraz zabiegowego.

- Pacjent w pierwszej kolejności trafia do rejestracji, gdzie otrzymuje informację w którym gabinecie odbędzie się wizyta dotycząca udziału w badaniu klinicznym - powiedziała zastępca kierownika CWBK Narodowego Instytutu Kardiologii Patrycja Klusek.

Na miejscu docelowo będą pracowały dwie pielęgniarki, jedna będzie pobierała krew, druga w tym czasie będzie robiła EKG.

- Co ważne, to jesteśmy w stanie jednego dnia obsłużyć ponad 50 pacjentów w badaniach klinicznych. Do tej pory tego nie było i tym bardziej jest to istotne dla naszych badaczy, którzy wcześniej naszych pacjentów przyjmowali +kątem+ w klinice, na korytarzu. A tutaj pacjent będzie czuł się dużo bezpieczniej, a i komfort tej wizyty będzie zupełnie inny, co również ma dla badającego lekarza ogromne znaczenie - wyjaśniła.

Podkreśliła, że proces włączenia pacjenta do badania klinicznego wymaga m.in. podpisania świadomej zgody pacjenta na badanie i rozwiania możliwych wątpliwości.

- Takie wizyty potrafią trwać nawet godzinę lub dłużej. Myślę, że takie dedykowane miejsce w kameralnych warunkach przyczyni się do tego, że pacjentów będzie coraz więcej i będą oni wracać coraz częściej  - dodała.

Badania kliniczne szansą na dostęp do nowych, innowacyjnych terapii  

W jej ocenie pacjenci często zanim przystąpią do badań "boją się, są przerażeni i nie wiedzą, z czym to się wszystko je".

- Nasi badacze to wysoko wykfalifikowana kadra, a koordynatorzy, którzy ich wspierają mają duże doświadczenie we współpracy z pacjentami i uświadamiają ich, że często te terapie są jedyną ścieżką do wyzdrowienia. Po przeprowadzeniu takich wywiadów pacjenci chętniej korzystają z badania i często bywa tak, że kończą jedno badanie i zaczynają kolejne  - powiedziała.

Obecnie w Narodowym Instytucie Kardiologii pracuje ponad 70 naukowców, a połowa z nich prowadzi badania kliniczne komercyjne i niekomercyjne.

- Jesteśmy jedynym kardiologicznym miejscem w kraju, które przyjmuje pacjentów do badań klinicznych. Myślę, że takie miejsce jest bardzo potrzebne ze względu na to, że potencjał naukowy Polski jest ogromny i niewykorzystany - oceniła.

Według Klusek dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych i utworzeniu takiego miejsca "naukowcy mają możliwość rozwoju, co z kolei daje możliwość pacjentom otrzymania terapii, której normalnie nie otrzymali by na NFZ". "Często są to terapie drogie i kosztowne, dlatego takie miejsce to ogromny plus dla całego społeczeństwa" - podkreśliła.

Dewizą CWBK są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, które zostały umieszczone nad wejściem do centrum: "Nie wystarczy podejść do chorego z wiedzą, doświadczeniem, pilnością i sumiennością. Trzeba mu okazać serce".

"Te słowa niezwykle do mnie trafiły, dlatego umieściłam je na wejściu. Chciałabym, aby nasi badacze i cały mój zespół tak traktowali pacjenta i jego dobro było ponad wszystko. Oprócz tego, że się nim zaopiekujemy, to będziemy po prostu ludźmi i okażemy mu serce" - podsumowała Klusek.

Pierwsi pacjenci, którzy skorzystają z CWBK, pojawią się do końca września. Centrum powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Agencji Badań Medycznych w wysokości ponad 10 mln zł. Obecnie prowadzi łącznie ponad 85 badań naukowych, w tym 15 niekomercyjnych oraz ponad 70 badań komercyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze