Cancer: jad ropuchy pomocny w leczeniu raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2009 13:09

Huachansu, czyli tradycyjny chiński lek otrzymywany z wysuszonej wydzieliny gruczołów skórnych ropuchy, jest dobrze tolerowany i może spowalniać rozwój niektórych nowotworów - informuje pismo Cancer.

Cancer: jad ropuchy pomocny w leczeniu raka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania kliniczne fazy I (mające głównie na celu określenie bezpieczeństwa leku) nad jadem ropuchy przeprowadzili naukowcy z The University of Texas M.D Anderson Cancer Center we współpracy z chińskimi kolegami z szanghajskiego uniwersytetu Fudan. Wprawdzie lek jest szeroko stosowany w Chinach, jednak w krajach Zachodu nie był dotąd oficjalnie dopuszczony do użytku.

Chińskie kliniki stosują z powodzeniem huachansu w leczeniu nowotworów wątroby, płuc, jelita grubego i trzustki. Amerykańscy naukowcy chcą zbadać zawarte w jadzie substancje i sprawdzić, czy możliwe jest podwyższenie skuteczności leku bez nasilenia skutków ubocznych.

Okazało się, że tolerowana może być nawet dawka ośmiokrotnie wyższa od normalnie stosowanej (zwykle aplikuje się 15 mililitrów leku na metr kwadratowy ciała pacjenta). Podczas badań stosowano standaryzowany lek o powtarzalnych właściwościach.

Obecnie w szpitalu uniwersyteckim Fudan trwają badania kliniczne fazy II, porównujące skuteczność huachansu podawanego wraz z przeciwnowotworową gemcytanbiną oraz placebo z gemcytabiną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze