CM UJ przedłuża rekrutację do projektu badającego zespół słabości

Autor: Dziennik Polski, JW/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2017 10:43

W ramach projektu o nazwie "Sprintt" Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ ma jeszcze 36 miejsc dla osób po 70. r.ż. Celem programu jest badanie sarkopenii - przypadłości polegającej na utracie masy mięśniowej, a w konsekwencji na spadku sprawności fizycznej.

CM UJ przedłuża rekrutację do projektu badającego zespół słabości
Projekt ma pomóc ustalić, jakie są przyczyny sarkopenii i które osoby są bardziej podatne na utratę masy i siły mięśniowej. Fot. archiwum

Rekrutacja do programu potrwa do września br., a udział jest bezpłatny. Collegium Medicum kieruje go do osób z całej Polski, ale ze względu na miejsce jego realizacji - stolicę Małopolski - zgłaszają się głównie mieszkańcy Krakowa i okolic.

Aby uczestniczyć w programie, osoby 70+ muszą przejść badania diagnozujące sarkopenię.

- Zdecydowana większość nie kwalifikuje się do projektu, ponieważ w wyniku badań nie stwierdzamy sarkopenii - przypomina koordynatorka projektu dr Katarzyna Krzykowska-Petitjean.

- Projektem interesuje się wiele osób aktywnych, należących np. do klubów seniorów, które są "za sprawne". Niestety, osoby rzeczywiście potrzebujące pomocy są nieaktywne i nie zgłaszają się - dodaje.

Ci, których wyniki badań zakwalifikują do projektu, przez dwa lata, dwa razy w tygodniu, mają zapewnioną bezpłatną rehabilitację lub dwa razy w miesiącu mogą brać udział w zajęciach edukacyjnych, poświęconych zdrowemu trybowi życia.

Jak wyjaśnia Dziennik Polski, każdy z uczestników zostanie przez lekarzy skierowany do zajęć w grupie rehabilitacyjnej lub do grupy edukacyjnej. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod nr. 12 424-88-05 lub 731-387-280.

Projekt ma pomóc ustalić, jakie są przyczyny sarkopenii i które osoby są bardziej podatne na utratę masy i siły mięśniowej. Organizatorzy chcą się dowiedzieć, która metoda będzie najbardziej skuteczna w powstrzymaniu tego procesu: regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta czy poprawa stylu życia dzięki edukacji zdrowotnej.

- Ten trwający 5 lat projekt jest owocem współpracy pomiędzy 16 głównymi w Europie ośrodkami naukowo-badawczymi zajmującymi się tematyką geriatrii - czytamy na stronie projektu mysprintt.eu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum