Bytom: w ''jedynce'' ruszyło badanie kliniczne leku na bazie osocza ozdrowieńców

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 13:30

Organizatorem badań jest Klinika Chorób Zakaźnych w Lublinie kierowana przez prof. Krzysztofa Tomasiewicza, a sponsorowane są one przez Agencję Badań Medycznych. Bytomska placówka jest jedną z kilku w kraju, w których będą prowadzone badania.

Bytom: w ''jedynce'' ruszyło badanie kliniczne leku na bazie osocza ozdrowieńców
Pacjentom trafiającym na oddział zakaźny w bytomskim szpitalu będzie proponowane uczestnictwo w badaniu klinicznym leku na bazie osocza ozdrowieńców. Fot. Shutterstock

Jak informuje bytomski szpital, udział placówki w badaniu wynika z długoletniej współpracy prof. Krzysztofa Tomasiewicza i dr hab. Jerzego Jaroszewicza, kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Lecznica przypomina, że w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii w ''jedynce'' jest obecnie 35 łóżek dedykowanych pacjentom z Covid-19. Pacjentom trafiającym na oddział będzie proponowane uczestnictwo w badaniu. Chorzy muszą w sposób świadomy zgodzić się na przystąpienie do badania.

- Trzeba podkreślić, że wszyscy pacjenci, którzy zgodzą się przystąpić do programu, otrzymają - oprócz nowego leku - leczenie zgodne z naszą najlepszą wiedzą. To, ile osób będzie włączonych do badania, zależy też przede wszystkim od dynamiki przyjęć. Leczenie będzie trwało kilka dni plus nasza obserwacja trwająca do miesiąca, choć niekoniecznie w szpitalu - wyjaśnia dr hab. Jaroszewicz.

Dodaje, że celem badania klinicznego jest weryfikacja bezpieczeństwa i skuteczności leku.

- Dzięki temu, że będziemy włączali różnych pacjentów, będzie wiadomo, u których chorych najlepiej się on sprawdza - podsumowuje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum