Bydgoszcz: opracowali egzoszkielet dla dzieci w całości wydrukowany na drukarce 3D

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2018 11:55

Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum w Bydgoszczy, stworzyli wspólnie tanią metodę rehabilitacji dzieci - egzoszkielet wydrukowany w całości na drukarce 3D. To pierwszy taki wynalazek w naszym kraju.

Opracowanie wynalazku trwało ponad rok Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jego elementy są dostosowywane do konkretnego pacjenta. Jak mówi prof. Marek Macko, prorektor ds. rozwoju i współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, "szyte na miarę". Zanim wszystkie komponenty zostaną wydrukowane, klatka piersiowa dziecka jest skanowana w 3D - informuje rmf24.pl

Opracowanie wynalazku trwało ponad rok. Produkt testowało do tej pory sześcioro dzieci. Jest to egzoszkielet pasywny, czyli bez dodatkowych elementów wspomagających pracę mięśni w sposób wymagający dodatkowej energii. Prace kończyn górnych wspomagają elementy gumowe, które umożliwiają dzieciom funkcjonowanie i wykonywanie prostych czynności.

Twórcy wynalazku zakładają, że będzie dostępny dla większości pacjentów i co najważniejsze - ma być tani. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem go do seryjnej produkcji.

Naukowcy chcą też masowo produkować sztuczne zęby drukowane w 3D do szkolenia przyszłych stomatologów. Pierwsze partie zębów ćwiczeniowych o bardzo skomplikowanym kształcie i wyszukanych kanałach są już gotowe.

Więcej: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum