Bydgoszcz: naukowcy z UMK sprawdzą działanie leków kardiologicznych na koronawirusa

Autor: PAP Nauka w Polsce, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2020 13:29

Naukowcy z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy otrzymali zgodę komisji bioetycznej na badania kliniczne leków, które mogą pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Chodzi o leki kardiologiczne, które mogłyby łagodzić i skrócić przebieg choroby lub nie dopuścić do zarażenia w przypadku kontaktu z osobą już chorą.

Trwają badania nad lekami przeciwko wirusowiu SARS-Cov-2; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W pierwszym badaniu "chodzi o leczenie osób we wczesnej fazie infekcji". - Lek, który chcemy zastosować, w naszej ocenie przeciwdziałałby mnożeniu się wirusa w organizmie, co w konsekwencji skracałoby okres infekcji i powodowałoby, że osoba krócej byłaby "zakaźną" - podkreślił prorektor ds. badań naukowych toruńskiego uniwersytetu prof. Jacek Kubica, jednocześnie kierownik Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CM UMK w Bydgoszczy.

"Teraz naukowcy rozmawiają ze szpitalami i ośrodkami badawczymi w całej Polsce, ale także we Włoszech, żeby jak najszybciej rozpocząć badania kliniczne" - informuje PAP Nauka w Polsce.

Profesor nie chce ujawniać nazwy leku kardiologicznego, bo boi się efektu, który już był obserwowany w przypadku innych środków, a mianowicie brania go bez konsultacji z lekarzami. W jego przekonaniu badania kliniczne mogłyby ruszyć za dwa tygodnie. Drugie tyle trzeba byłoby czekać na wyniki. Lek zaplanowano przetestować na grupie ok. 225 pacjentów.

Drugie badanie jest szansą dla osób, które jeszcze nie są chore, ale miały kontakt z osobą zakażoną. Testy kliniczne w tym przypadku muszą objąć nieco ponad cztery tysiące osób, które są objęte kwarantanną. Całość badań klinicznych w tym przypadku także nie trwałaby dłużej niż miesiąc.

Koszt projektu to ok. 0,5 mln zł. - Te pieniądze mamy obiecane od rektora naszego uniwersytetu - zaznaczył prorektor.

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, oba badania przebiegać będą równolegle. Naukowcy zapewniają, że ryzyko związane ze stosowaniem badanych leków jest niewielkie. To dwa leki dobrze znane w kardiologii, których spodziewanym efektem ubocznym ma być działanie antywirusowe.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum