Bydgoszcz: naukowcy poszukują osób z zespołem przewlekłego zmęczenia

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2018 16:14

Bydgoscy naukowcy chcą przebadać mieszkańców, którzy borykają się z problemem ciągłego znużenia i brakiem chęci do działania. Do programu badawczego mogą zgłaszać się osoby w wieku 25-55 lat, które zmęczenie odczuwają dłużej niż pół roku.

Bydgoszcz: naukowcy poszukują osób z zespołem przewlekłego zmęczenia
Bydgoszcz: naukowcy poszukują osób z zespołem przewlekłego zmęczenia. FOT. Shutterstock

Jak wyjaśnia w rmf24.pl Paweł Zalewski z Katedry Higieny, Epidemiologii i Ergonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, naukowcy w czasie 10-dniowej terapii będą poddawać pacjentów kriostymulacji i krioterapii. Jest to terapia "leczenia zimnem", podczas której temperatura sięga nawet minus 160 stopni Celsjusza.

Naukowcy zaznaczają, że zajmują się osobami, u których występuje zespół przewlekłego zmęczenia, czyli skrajna, patologiczna forma nietolerancji wysiłku fizycznego. Skupiają się na osobach, u których dochodzi do skrajnej formy zmęczenia, czyli do takiej, która nie poddaje się regeneracji. Nie można jej wyleczyć ani podaniem suplementów, czy innych farmaceutyków - wyjaśnia dr Paweł Zalewski.

Wciąż jednoznacznie nie wiadomo, czym spowodowana jest ta choroba. Na pewno jednak czynniki psychofizyczne, psychospołeczne i czynniki wirusowe mogą się do niej przyczynić.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum