Brytyjscy naukowcy: po niezdrowe jedzenie sięgamy z nudów

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2016 11:11

Nuda jest powiązana z niskim poziomem stymulującej mózg dopaminy, zatem ludzie sięgają po produkty o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru, aby w jakiś sposób zwalczyć ten stan - uważa dr Sandi Mann, koordynatorka badań prowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii.

Osoby znudzone chętniej sięgają np. po chipsy Fot. Fotolia

W pierwszym badaniu naukowcy poprosili 52 uczestników o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących preferencji żywieniowych przed i po wykonaniu nudnego zadania polegającego na przepisywaniu grupy liter. Okazało się, że po wykonaniu zadania osoby badane nabierały ochoty na niezdrowe przekąski - chipsy, słodycze i fast-foody - podaje PAP Nauka w Polsce.

W drugim badaniu naukowcy podzielili 45 ochotników na dwie grupy. Jedna z nich oglądała zabawny film, a druga - nudny. Osoby oglądające mało ciekawy film zjadały dużo więcej niezdrowych produktów.

Wnioski z eksperymentów zaprezentowano na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, która odbyła się w dniach 26-28 kwietnia 2016 r. w Nottingham.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum