Bruksela: młodzi naukowcy prezentują medyczne wynalazki

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 19 września 2016 13:13

Nowa metoda rozpoznawania raka, proteza stawu pokryta materiałem naśladującym zęby ślimaka - to niektóre z 91 projektów zgłoszonych do europejskiego konkursu młodych naukowców EUCYS 2016, który trwa w Brukseli.

Bruksela: młodzi naukowcy prezentują medyczne wynalazki
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Frederike Moll Engesgaard z Danii opracował metodę wczesnego wykrywania nowotworów na podstawie obecności we krwi specyficznych białek, nieco podobnych do białek wytwarzanych przez łożysko.

Anaelle Mangin, Arthur Cornet i Guillaume Dubois z Francji stworzyli grającą rękawiczkę, do której wystarczy podłączyć głośnik czy słuchawki, aby móc grać poruszając palcami. W wersji demonstracyjnej gra jak pianino, ale równie dobrze może to być obój lub fletnia Pana.

Niezwykłe rozwiązanie problemu dystrofii rogówki (wtręty w rogówce zaburzające widzenie) znaleźli Luc Regis Baudinaud, Floorent Alexis Baubet i Alexis Nabil Bossard. Na umieszczanych w okularach ekranach wyświetlany jest obraz z kamery zniekształcony w taki sposób, że pacjent widzi wyraźnie.

Jako że porozumienie z osobami autystycznymi bywa trudne, Kyyley Noelle Ting z Kanady zaproponowała system oceniający poziom występującego u nich stresu na podstawie pomiaru elektrycznej oporności skóry.

Leki, które przyjmujemy, są w dużej części wydalane i zanieczyszczają środowisko, co w przypadku antybiotyków sprzyja powstawaniu opornych na nie superbakterii. Savvas Kyriakidis, Michalis Onoufriou i Andreas Symillides z Cypru opracowali technologię pozwalającą oczyścić ścieki z antybiotyków z pomocą światłą słonecznego i tlenu.

Co można zrobić dla poruszającego się na wózku brata z zespołem Downa? Jak dowodzi brytyjski przykład Rogana Colina Michaela Mc Gilpa i jego kolegów Po Yin-Chau oraz Ethana Lee Dunbar-Bakera - można zbudować hot roda, samochód osiągający prędkość ponad 350 kilometrów na godzinę.

Bracia twierdzą, że to bezpieczny pojazd. Samochód powstał w całości ze złomu – Roganowi i jego kolegom konstrukcja zabrała tylko trzy miesiące, przynosząc całej trójce w macierzystym kraju tytuły Młodych Inżynierów Roku. Dzięki wykorzystaniu elementów z motocykla kierowca nie musi używać nóg - nie tylko kieruje, ale także hamuje i przyspiesza. Zmianę biegów zapewnia automatyczna skrzynia.

Sterowanie maszyn myślą staje się rzeczywistością (jak w przypadku protez kończyn). Islandki Lilja Yr Gudmundsdottir oraz Ingibjorg Soley Einarsdottir opracowały system, który pozwoliłby za pomocą myśli sterować robotami podczas akcji ratunkowych.

Izraelczyk Botros Ousama Muallem opracował wyjątkowo tanie urządzenie wzmacniające pięciokrotnie głośność dźwięku docierającego do ucha. Wkładany do niego stożkowaty element działa jak akustyczna soczewka Fresnela i powinien rozpowszechnić się nawet w najuboższych krajach.

Gdyby to nie pomagało, Fanni Toth i Roland Kisztian Horwath z Węgier opracowali aplikację do porozumiewania się z głuchoniemymi. Automatyczna kroplówka, która raz zaprogramowana może podawać kolejno szereg różnych leków bez obawy o ich interakcje, ma ułatwić życie pacjentom i pielęgniarkom. To dzieło trzech reprezentantek Izraela – Amalyi Ben Asher, Yuval Feldman oraz Tal Cohen.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum