Bruksela: Polacy nagrodzeni za monitorowanie leczenia udarów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 18:21

Opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej system monitorowania postępów leczenia udarów mózgu na podstawie analizy głosu otrzymał Grand Prix na 58. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków "Brussels Innova" w Brukseli - poinformowała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

System stworzyli naukowcy z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ.

– Ideą systemu było znalezienie zależności pomiędzy uszkodzeniami ośrodków nerwowych odpowiedzialnych za generację sygnałów mowy, powstających w czasie udaru, a specyficznymi parametrami mowy pacjenta hospitalizowanego po udarze mózgu – wyjaśnił współtwórca systemu prof. Andrzej Napieralski.

W wyniku zaawansowanej analizy mowy pacjenta, obejmującej czas i częstotliwość, możliwa okazała się diagnoza postępów leczenia. Efektywność tej metody została zwiększona dzięki porównywaniu parametrów głosu osoby chorej z parametrami gromadzonymi w bazie danych dla osób zdrowych.

– Okazało się, że można diagnozować pacjentów, którzy ulegli zarówno niedokrwiennemu jak i krwotocznemu udarowi mózgu. Należy tu jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że w wielu przypadkach otrzymano wyniki obrazujące postępy leczenia porównywalne z kosztownymi i często trudno dostępnymi badaniami tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego – podkreślił prof. Napieralski.

Prototypowy system jest obecnie testowany Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi. Jego twórcy podkreślają, że dalszy jego rozwój będzie zmierzał również do jego zastosowania przy badaniach prowadzonych przez logopedów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum