Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 18-08-2018 16:56

Brak snu = samotność?

Niewyspani chcemy się izolować od innych - wynika z badań Eti Ben Simona i Matthew P. Walkera z University of California w Berkeley.

Uczeni przeprowadzili kilka eksperymentów mających na celu sprawdzenie, na ile brak snu przyczynia się do samotności Fot. Archiwum

Uczeni przeprowadzili kilka eksperymentów mających na celu sprawdzenie, na ile brak snu przyczynia się do samotności - informuje Rzeczpospolita.

W pierwszym etapie badania 18 zdrowych ochotników obydwojga płci miało określić jaki dystans przestrzenny są w stanie utrzymywać w trakcie spotkania z obcą osobą, żeby czuć się komfortowo. Okazało się, że kiedy byli niewyspani, ten dystans był większy.

Drugi etap badań polegał na oglądaniu filmu i określaniu, jak daleko od nich powinna się zatrzymać znajdująca na ekranie postać. Niewysapani także woleli, żeby zatrzymała się ona dalej niż wtedy, gdy byli wyspani.

W trakcie oglądania filmu rejestrowano aktywność ich mózgów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Okazało się, że niewyspanie zmniejsza aktywność obszarów związanych ze zrozumieniem intencji i zachowań innych, a zwiększa aktywność ostrzegających przed osobą, która się zbliża. Te etapy eksperymentu dowiodły, że brak snu zwiększa nasza ostrożność wobec innych i izolację społeczną.

W trzecim etapie ponad stu ochotników wypełniało ankiety związane z samopoczuciem. Ci, którzy źle spali w nocy deklarowali większe poczucie samotności.

Więcej: rp.pl