Boom na badania kliniczne w Rosji

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia/ PMR • • 12 maja 2008 09:54

Coraz więcej firm farmaceutycznych jest zainteresowanych przeprowadzaniem badań klinicznych w Rosji

Firmy zagraniczne doceniają niskie koszty i szybką rekrutację pacjentów. W 2007 r. uczestniczyło w badaniach klinicznych w Rosji ok. 38 tys. pacjentów.

Firma analityczna PMR spodziewa się utrzymania  takiej tendencji także w latach 2008-2009. Ponad połowa respondentów (kadry kierowniczej firm obecnych na rynku badań klinicznych w Rosji), uczestniczących w badaniu przeprowadzonym na potrzeby raportu, przewiduje, że w najbliższym roku dobra sytuacja na rynku badań klinicznych w Rosji utrzyma się.

– Najważniejsze zalety tego rynku to szybka rekrutacja pacjentów i stosunkowo niskie koszty przeprowadzania badań. Część firm liczy również na uporządkowanie ustawodawstwa dotyczącego badań klinicznych, co wpłynie na dalsze zainteresowanie tym krajem – wyjaśnia Monika Stefańczyk, współautorka raportu.

W konsekwencji na rynku rosyjskim pojawia się coraz więcej firm typu CRO - Contract Research Organisation, przeprowadzających badania kliniczne na zlecenie. Dowodem na to, że jest niedawne wejście na rynek dwóch CRO o zasięgu globalnym: Chiltern oraz i3. Dzięki temu rynek rosyjski rozwija się średnio w tempie 20% rocznie.

Część respondentów uważa również, że jakość badań klinicznych przeprowadzanych w Rosji poprawia się. Inni wskazują na bardzo wysokie kwalifikacje badaczy oraz ich odpowiednie doświadczenie. Ponad 60% badaczy w Rosji ma stopień doktora, a ok. 40% wykłada na dużych uniwersytetach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum