Błędnik wpływa nie tylko na równowagę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 19:30

Znajdujący się w uchu wewnętrznym narząd równowagi jest też regulatorem przepływu krwi przez mózg - informuje pismo "BMC Neuroscience".

Ucho wewnętrzne zajmuje przestrzeń wewnątrz kości czaszki, zwaną błędnikiem kostnym. W jego wnętrzu mieści się błędnik błoniasty wypełniony płynem. Część błędnika przylegającego do ucha środkowego to przedsionek. Łączą się z nim ślimak i trzy kanały półkoliste, leżące w trzech przecinających się pod katem prostym płaszczyznach (pionowa, pozioma i strzałkowa). Od dawna wiadomo, że kanały półkoliste służą do rejestrowania zmian położenia ciała, są narządem zmysłu równowagi.

Współpracujący z NASA zespół doktora Jorge Serradora z Harvard Medical School przeprowadził na 24 osobach badania wykonywane zwykle u astronautów. Ochotników przywiązywano do odchylanego w różnych kierunkach krzesełka, przeprowadzano też ćwiczenia w gigantycznej wirówce.

W ten sposób można było oddziaływać na poszczególne części narządu równowagi i śledzić związane z tym zmiany przepływu krwi. Okazało się, że narząd równowagi w sposób niezależny od ciśnienia tętniczego krwi reguluje przepływ krwi przez mózg.

Zdaniem naukowców, połączenie dwóch funkcji w jednym narządzie powstało prawdopodobnie aby zapewnić odpowiedni dopływ krwi do mózgu w pozycji stojącej. Być może odkrycie pozwoli pomóc osobom cierpiącym z powodu omdleń i zawrotów głowy. Te dolegliwości mogą mieć związek z zaburzeniami w uchu środkowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum