Bioniczna trzustka w 30 sekund. Tak się "drukuje" we Francji

Autor: JW • Źródło: interia.pl, rp.pl/Rynek Zdrowia22 kwietnia 2021 17:25

Uczeni z Politechniki Federalnej w Lozannie opracowali technologię o nazwie Readily3D, która jest szeroko stosowana w europejskim projekcie budowy żywego modelu ludzkiej trzustki.

Bioniczna trzustka w 30 sekund. Tak się "drukuje" we Francji
Wszczepienie wysp trzustkowych. Fot. Archiwum (zdj. ilustracyjne)
  • We Francji opracowano technologię pozwalającą bardzo szybko drukować żywe tkanki biologiczne.
  • Bioniczną trzustkę stworzono w pół minuty
  • W Polsce pionierem w pracach nad bioniczna trzustką jest dr hab. Michał Wszoła

Francuscy naukowcy opracowali nowatorski system zdolny do drukowania tkanek biologicznych w czasie krótszym niż 30 sekund.

Bioniczna trzustka także do testowania leków

W ten sposób - z małej puli komórek macierzystych - stworzono bioniczną trzustkę. Osiągnięcie to było możliwe dzięki zastosowaniu nowej technologii wynalezionej w Laboratorium Stosowanych Urządzeń Fotonicznych Politechniki Federalnej, a następnie udoskonalonej przez Readily3D. Technologia ta została niedawno wybrana dla finansowanego przez europejską inicjatywę Enlight projektu, którego celem jest zbudowanie niezawodnego i żywego modelu ludzkiej trzustki do testowania leków przeciwcukrzycowych.

Jak przypomina interia.pl, pomysł bionicznej trzustki nie jest niczym nowym. Pionierem jest dr hab. Michał Wszoła, chirurg, gastrolog i transplantolog, z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, który już kilka lat temu zaprezentował w pełni funkcjonalną biodrukowaną bioniczną trzustkę.

Szansa dla chorych potrzebujących przeszczepu

Transplantologia nie jest w stanie rozwiązać problemów pacjentów z zaawansowaną cukrzycą - mówił jeszcze w 2019 roku w "Rzeczpospolitej" prof. Wszoła.

Zaznaczał, że przeszczepienie całej trzustki jest zabiegiem bardzo trudnym pod względem chirurgicznym, stwarza ryzyko powikłań okołooperacyjnych i niewielu pacjentów może zostać do niego zakwalifikowanych. Drugim problemem - jak wskazywał - jest niewielka dostępność narządów.

Tłumaczył, że bioniczna trzustka to wyspy trzustkowe otoczone biotuszem. Biotusz ma w swoim składzie elementy odwzorowujące naturalne miejsce bytowania wysp trzustkowych. - Dodatkowo wydrukowaliśmy układ naczyniowy, żeby był przepływ krwi, zaopatrzenie w tlen i substancje odżywcze. Skład biotuszu chronimy patentem. Dzięki niemu bioniczna trzustka będzie działać jak naturalna trzustka - zaznaczał transplantolog.

Pod koniec kwietnia 2019 roku wyliczał, że "od narządu w pierwszym wariancie - przy optymalnych warunkach - dzieli nas cztery lata". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze