Bioniczna proteza odtwarza podstawowe chwyty naturalnej ręki

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2019 21:19

MindHand to bioniczna proteza ręki, która powstaje, aby ułatwić życie niepełnosprawnym i osobom po amputacji. Jej twórcy, naukowcy z Politechniki Białostockiej, podpisali umowę inkubacyjną w ramach programu Hub of Talents 2 - platformy startowe dla nowych pomysłów w Polsce Wschodniej.

Bioniczna proteza odtwarza podstawowe chwyty naturalnej ręki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Politechnika Białostocka, projekt MindHand zainicjował indywidualnie Sławomira Grycuk, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Technologię rozwijał nieformalny, międzywydziałowy zespół studentów pod opieką naukową dr. hab. inż. Jarosława Siduna.

MindHand odtwarza podstawowe chwyty naturalnej ręki. Proteza jest sterowana przy pomocy sygnałów EMG pochodzące z mięśni, czyli z tzw. kikuta ręki. W projekcie zastosowano autorskie rozwiązanie mechanizmu przeniesienia momentu obrotowego. Sygnał z mięśni jest odbierany, a następnie wysyłany przez elektrody do sterownika, który analizuje sygnały oraz pracę ruchomych części protezy ręki.

- Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia, z którego pochodził sygnał. Nasz projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii, korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowaliśmy autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów - powiedział dr hab. inż. Sidun.

Model ludzkiej dłoni uzyskano za pomocą skanowania trójwymiarowego, a do stworzenia prototypu wykorzystano różne techniki modelowania, np. modelowanie hybrydowe oraz technologię druku 3D. Konstruktorzy za cel stawiali sobie zbudowanie protezy łączącej wysoką funkcjonalność ze stosunkowo przystępną ceną. Ma być kilkakrotnie tańsza od urządzeń dostępnych na rynku.

Prototyp protezy zyskał uznanie i poparcie Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów. Zajął pierwsze miejsce w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS w 2017 i zakwalifikował się do finałów konkursu Technotalent 2017. Funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D zdobył jeden ze złotych medali na Targach iENA w Norymberdze w 2018 r.

Dr hab. inż. Sidun podkreślił, że wykorzystanie protezy MindHand w praktyce jest uzależnione od wielu testów. Wszyscy zaangażowani w projekt mogą liczyć na wsparcie naukowców pracujących na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Obecnie projekt wesprze również Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Zakończył się nabór do programu, który pozwoli najbardziej rokującym spółkom rozwinąć swoją działalność i przekształcić ją w dochodowy biznes.

Czytaj: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum